Marketing na LinkedInie – poznaj 7 praktycznych wskazówek!

Judyta Kokoszkiewicz Social Media

Prowadzisz firmę lub jesteś specjalistą i chciałbyś wykreować swój ekspercki wizerunek? Nie ma lepszego narzędzia do realizacji tego celu niż LinkedIn! To w nim możesz budować zaufanie i sieć kontaktów z ekspertami z Twojej branży.

Twoim priorytetem jest rozwój w biznesie? LinkedIn powinien być Twoim naturalnym wyborem, jeśli chodzi o media społecznościowe. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem firmy, czy może specjalistą zatrudnionym w korporacji  – profil na LinkedInie pomoże Ci w realizacji wielu biznesowych celów. 

LinkedIn jest starszy od Facebooka – został założony w 2002 roku; a pomimo faktu, że portal Zuckerberga ma więcej użytkowników, LinkedIn z roku na rok notuje stabilne wzrosty. Od lat sprawdza się jako nieocenione narzędzie do nawiązywania kontaktów biznesowych, szukania pracy i promowania swojej marki.

post Pawła Tkaczyka

Dlaczego warto tam być?

Blisko 4 miliony polskich internautów posiada już konto na LinkedInie. Największą popularnością (i widocznością!) cieszą się w tym serwisie branża IT oraz produkcyjna. Twoja marka powinna tam być, bo to idealne miejsce pod marketing treści – publicznością są świadomi internauci i wykwalifikowani specjaliści. Wartością dodaną na LinkedInie jest ponadto mniejsza ilość reklam i spore zaufanie użytkowników wobec tego serwisu. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które będą wsparciem Twoich działań marketingowych w tym serwisie:

1. Wyznacz strategię

Obierz cele komunikacji na LinkedIn, ustal, do jakiej publiczności kierujesz swoje treści. Istotny będzie tu także harmonogram publikacji – przyjmij częstotliwość postowania, jak też konkretne dni i godziny. Ustal również, jakie materiały chciałbyś udostępniać (np. linki do bloga eksperckiego, publikacje zewnętrzne, może infografiki lub linki do Twoich wystąpień).

post Stowarzyszenia Wiosna

2. Zasada 4-1-1

Według tej reguły na każdy nowy wpis powinien przypadać jeden post przypominający wcześniejszy artkuł, oraz 4 odwołania do treści innych twórców. 

3. Jakie treści publikować? 

Możesz linkować do artykułów, które tworzysz na firmowym blogu eksperckim, aktualizować swoje zawodowe osiągnięcia lub dzielić się treściami od innych specjalistów (nie zapomnij o oznaczeniu ich). Możesz też bawić się formą: na LinkedIn można wrzucić inforgrafikę,  filmik, animację lub aktywizować obserwatorów za pomocą ankiety. Pamiętaj, by treści były przydatne i np. już w tytule sugerowały, że zawierają rozwiązanie problemów, które dotykają innych specjalistów z branży. 

post agencji Sempai

 4. “Technika 333”

Każdego dnia napisz 3 komentarze pod postami innych osób; codziennie tez zaproś trzech innych specjalistów do kontaktu i przeprowadź trzy rozmowy prywatne (źródło).

5. Umiejętnie buduj relacje

  • Przed wysłaniem komuś zaproszenia do znajomych, umiejętnie “podgrzej” kontakt – możesz to zrobić, dodając komentarze pod postem danej osoby.
  • Dokładnie sprawdzaj, od kogo przyjmujesz zaproszenia do znajomych – gdy masz wątpliwości, w sposób przyjazny dopytaj w wiadomości prywatnej, dlaczego otrzymałeś zaproszenie.
  • Zadbaj także o wiadomość powitalną – to dobra praktyka przy nawiązywaniu nowych kontaktów. 

6. Działaj rano 

Każdego ranka warto poświęcić około 30 minut na przejrzenie osobistych powiadomień, jak też wchodzenie w interakcje z innymi osobami. Ten czas możesz też poświęcić na aktywność na kontach innych specjalistów z Twojej branży – pokaż im, że jesteś obecny! (źródło).

7. Grupy dyskusyjne:

Bądź aktywny w grupach, które bezpośrednio dotyczą Twojej specjalizacji – daj się poznać jako ekspert!

grupy na LinkedIn

Zaletą LinkedIn w stosunku do innych kanałów mediów społecznościowych jest to, że możesz uzyskać bardziej ukierunkowany ruch, dołączając i promując swoje treści w grupach społeczności związanych z Twoją branżą. Dzięki temu możesz uzyskać nazwę firmy przed osobami, które mogą być zainteresowane oferowanym produktem lub usługą (źródło). LinkedIn pozwala Ci być w 50 różnych grupach jednocześnie. Wykorzystaj to, bo właśnie na grupach są twoi potencjalni klienci.

Pamiętaj, że najpierw musisz zapracować na zaufanie i opinie eksperta, a dopiero później sprzedawać swoje usługi poprzez LinkedIna. Działaj konsekwentnie, dbając o relacje z innymi użytkownikami i dostarczając treści, które faktycznie rozwiązują problemy innych specjalistów. Wartościowy content to coś, co społeczność LinkedIn bardzo ceni!

–