Archetyp marki – czarodziej, a może buntownik? Dlaczego wybór osobowości marki ma znaczenie?

Artur Łazar Content Marketing

W działaniach marketingowych najważniejsza jest spójność, konsekwencja i autentyczność. Jeśli chcesz zbudować zaangażowaną społeczność, musisz komunikować się językiem swojej grupy docelowej. 

Właśnie dlatego właściwe zdefiniowanie osobowości brandu jest tak ważne. Archetyp marki pozwala umiejscowić ją w konkretnych ramach, co znacząco ułatwia tworzenie spójnych strategii marketingowych.

Archetyp marki – co to takiego?

Archetyp marki to zbiór cech, które składają się na jej osobowość. Poszczególne brandy identyfikują się z określonymi atrybutami oraz ideami w celu nawiązania więzi z potencjalnym klientem. Archetypy tworzą coś w rodzaju pomostu pomiędzy motywacjami odbiorców a sprzedażą produktów czy usług.

Archetyp to cenne narzędzie w kontekście budowania historii, która odzwierciedla wartości marki. Wykorzystując archetypy łatwiej odnieść się do emocji, poglądów i przeżyć odbiorców. Poprawnie zdefiniowana osobowość marki przekłada się również na spójny wzorzec postrzegania jej przez konsumentów. 

Jak określić archetyp marki?

Wypracowanie tożsamości marki to niełatwe zadanie. Przed przystąpieniem do prac nad archetypem zadaj sobie kilka podstawowych pytań dotyczących Twojej grupy docelowej. 

 • Co motywuje Twoich odbiorców? Stabilizacja, rozwój, a może poczucie przynależności?
 • W jaki sposób Twoje produkty lub usługi wpływają na życie konsumentów?
 • Jakim językiem posługują się Twoi odbiorcy?
 • Jakie są główne potrzeby Twojej grupy docelowej i co możesz zrobić, aby je spełnić?

Istnieje 12 zdefiniowanych archetypów, które w razie potrzeby można umiejętnie łączyć. Należy jednak zachować umiar. Wykorzystanie nadmiernej ilości archetypów w kontekście jednej marki może skutkować chaotyczną, pozbawioną wyrazu komunikacją. Archetypy można pogrupować ze względu na:

 • przynależność (błazen, kochanek, towarzysz);
 • stabilizację (twórca, opiekun, władca);
 • mistrzostwo (bohater, buntownik, magik);
 • niezależność (niewinny, odkrywca, mędrzec).

Pamiętaj, aby rzetelnie i uczciwie ocenić swoją markę przed wybraniem archetypu. Jeśli sprzedajesz oświetlenie do domu, nie próbuj na siłę doszukiwać się w swoim brandzie buntownika. Organizujesz wspinaczki górskie? Celuj raczej w odkrywcę i bohatera niż kochanka czy mędrca. Archetyp powinien korespondować zarówno z wartościami, jak i ofertą Twojej marki. Pamiętaj, że naturalność i autentyczność, w kontekście działań marketingowych, jest kluczem do sukcesu. Za określonym archetypem muszą stać konkretne działania, które będą odzwierciedleniem wartości przypisanych marce.

Archetypy marki w praktyce

Marki będące liderami w swoich dziedzinach, zazwyczaj posiadają wyraźnie zdefiniowany archetyp. Dzięki temu istnieją w świadomości nawet tych konsumentów, którzy nie korzystają z ich produktów czy usług. Jednym z przykładów takiego przedsiębiorstwa jest Apple. Ta marka to książkowy przykład Twórcy. Komunikacja technologicznego giganta opiera się przede wszystkim na podkreślaniu innowacji, odkrywaniu tego, co nieznane i udoskonalaniu istniejących rozwiązań. Dzięki temu Apple wpływa na wyobraźnie i rozbudza ciekawość odbiorców.

Archetyp marki przykłady

Kolejną marką, która budzi jednoznaczne skojarzenia, jest Rolex. Szwajcarski brand to niekwestionowany Władca, którego przekaz marketingowy oscyluje wokół sukcesu, dobrobytu i kontroli nad każdą sytuacją. Komunikaty marki są zwięzłe i dosadne, a jej identyfikacja graficzna stonowana i jednolita. Brak nachalności i krzykliwości w przypadku działań marketingowych Rolexa przekłada się na wizerunek marki kojarzony z luksusem i elitarnością.

Archetyp marki przykłady

Szukanie innowacyjnych rozwiązań czy dążenie do wyższego standardu to ważne kwestie w kontekście ludzkiego rozwoju. Jednak to marki, które przybrały archetyp Towarzysza, odgrywają kluczowe role w codziennym życiu. Idealnym przykładem takiego przedsiębiorstwa jest IKEA. Celem tej marki nie jest przewodzenie czy poszukiwanie nowych rozwiązań. Ikea chce być integralną częścią życia przeciętnego człowieka co wyraźnie widać w jej działaniach marketingowych. Prosta, przyjazna komunikacja, odwoływanie się do relacji rodzinnych, uniwersalność i powszechna dostępność oferowanych produktów. Te elementy stanowią siłę Ikei.

Dlaczego zdefiniowanie osobowości marki jest ważne?

Archetyp to przydatne i skuteczne narzędzie w kontekście:

 • uwiarygodnienia i budowania wizerunku marki;
 • opracowywania spójnego języka komunikacji z odbiorcami;
 • tworzenia historii i filozofii marki;
 • wyeksponowania cech, które wyróżniają brand na tle konkurencji;
 • określenia wartości, które definiują markę.

Prawidłowo zdefiniowany archetyp jasno wskazuje konsumentom, jakie miejsce w ich życiu zajmuje dana marka. Nawet jeśli odbiorca nie zdaje sobie z tego sprawy, podświadomie zaczyna kojarzyć markę z określonymi emocjami i potrzebami. W świecie gdzie wyróżnienie się na tle konkurencji jest niezbędne do przetrwania na rynku, archetypy zyskują szczególne znaczenie. Nawet najlepszy produkt wymaga odpowiedniej historii i komunikacji. To najlepszy sposób na stworzenie silnej i długofalowej relacji z odbiorcami.