Content w 2023 r.: czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka?

Artur Łazar Content Marketing

Prawdopodobnie słyszałeś już o sztucznej inteligencji
i chatbotach. Ich algorytmy są w stanie stworzyć opisy produktów czy artykuły blogowe o dowolnej tematyce. Ich istnienie i rosnąca w zatrważającym tempie popularność to niezaprzeczalne fakty.

Jednak myśląc o sztucznej inteligencji w kontekście content marketingu nasuwa się pytanie — czy AI zastąpi czynnik ludzki? W dalszej części tekstu postaram się zgłębić to zagadnienie!

Sztuczna inteligencja a content marketing

AI może okazać się przydatnym narzędziem do generowania prostych treści. Na podstawie analizy danych i bieżących trendów sztuczna inteligencja jest w stanie stworzyć opis produktu czy artykuł o nieskomplikowanej tematyce. Brakuje jej jednak kreatywności i wiedzy na temat ludzkich emocji oraz wartości. 

Biorąc pod uwagę, że większość treści marketingowych ma na celu przekazanie konkretnych informacji lub emocji, tzw. human touch jest absolutnie niezbędny. Na chwilę obecną sposób komunikacji sztucznej inteligencji jest bardzo ograniczony i schematyczny.

Wykorzystanie AI w tworzeniu contentu

Sztuczna inteligencja ma wiele zastosowań w content marketingu. Do czego możesz wykorzystać ją w praktyce?

  • Generowanie treści — AI jest w stanie wykorzystać dostępne dane, aby generować unikalne treści. Jednak ich jakość i dostosowanie do preferencji oraz zachowań użytkowników pozostawia wiele do życzenia. 
  • Analiza danych — sztuczna inteligencja może okazać się pomocna w analizowaniu danych dotyczących efektywności kampanii content marketingowych, takich jak liczba wyświetleń, współczynnik konwersji i zaangażowanie użytkowników. Dane, które dostarcza AI, z pewnością przydadzą się, aby dostosować strategię do potrzeb i preferencji potencjalnych klientów.
  • Automatyzacja procesów — niektóre działania związane z content marketingiem, takie jak, chociażby kreowanie i planowanie harmonogramu publikacji, można znacznie usprawnić przy udziale AI. Przy odpowiednio sformułowanym pytaniu sztuczna inteligencja stworzy dla Ciebie np. propozycje tematów na wpisy blogowe. Oczywiście należy traktować je jedynie jako sugestię i inspirację.
sztuczna inteligencja

W czym sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka?

Sztuczna inteligencja bez wątpienia ma szereg zalet, ale nadal nie jest w stanie zastąpić człowieka w wielu aspektach. Które z nich, przynajmniej obecnie, są zarezerwowane dla ludzi? 

  1. Kreatywność — AI pomoże Ci wygenerować treści na podstawie analizy danych, ale brakuje jej zdolności do kreowania oryginalnych i unikalnych pomysłów. Korzystając z tego narzędzia z pewnością zauważysz jak wiele powtórzeń i błędów logicznych pojawia się w tekstach wygenerowanych przez AI.
  2. Empatia — sztuczna inteligencja nie ma zdolności do rozumienia ludzkich emocji i wartości, co jest niezbędne w wielu dziedzinach związanych z content marketingiem.
  3. Elastyczność — AI działa w ramach swojego programu i algorytmów, które zostały stworzone na podstawie ogólnodostępnych danych i reguł. Ze względu na to możliwości sztucznej inteligencji są mocno ograniczone.
  4. Relacje interpersonalne — sztuczna inteligencja nie jest w stanie nawiązywać prawdziwych relacji interpersonalnych, co jest kluczowe w dziedzinach takich jak public relations, moderacja w social mediach czy influencer marketing.
  5. Etyka i moralność — AI to zbiór danych i zaprogramowanych zachowań, nie posiada więc wewnętrznej moralności oraz etyki. W sytuacjach, w których konieczne jest podejmowanie decyzji na podstawie kryteriów etycznych, człowiek jest niezbędny.

Dalszy rozwój sztucznej inteligencji – przewidywania w zakresie content marketingu

W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się dalszego rozwoju AI w wielu dziedzinach. AI docelowo ma być narzędziem do automatyzacji różnych procesów biznesowych i marketingowych, takich jak obsługa klienta czy tworzenie bardziej zaawansowanego, odwołującego się do ludzkich emocji contentu. 

Sztuczna inteligencja będzie prawdopodobnie umożliwiała zwiększenie efektywności poszczególnych procesów poprzez błyskawiczną analizę danych i dostosowanie strategii do bieżących potrzeb marki. Specjaliści przekonują także, że AI zostanie znacząco udoskonalona w aspekcie rozumienia ludzkiej etyki i kierowania się nią. Co naprawdę przyniesie przyszłość? Czas pokaże!

Podsumowując, wciąż potrzebujemy ludzkiej kreatywności i empatii, aby tworzyć treści, które angażują i przemawiają do odbiorców. Współpraca pomiędzy ludźmi a sztuczną inteligencją może jednak przynieść zaskakująco dobre rezultaty w content marketingu.