10 ciekawostek o TikToku, które warto poznać!

Judyta Kokoszkiewicz Social Media

Jeśli uważasz, że TikTok nie jest dla Ciebie, sprawdź nasz artykuł! Dzięki niemu poznasz tę aplikację z zupełnie innej, wartościowej strony. 

Być może kojarzysz TikToka jedynie układów tanecznych, muzyki czy pranków robionych przez nastolatków. Prawdopodobnie nie znasz jeszcze pełni możliwości tej aplikacji. Wiele polskich i zagranicznych marek już jakiś czas temu postawiło na obecność w tym medium i rozwijanie swoich kont firmowych. Nie dzieje się to bez przyczyny, popularność TikToka nie słabnie:

“Według badania Mediapanel opracowanych przez Wirtualnemedia.pl w lutym 2022 Facebooka,  TikTok zanotował 14,15 mln odwiedzin polskich użytkowników” (źródło). 

Rozrywkowy charakter aplikacji początkowo przemawiał tylko do ludzi młodych, którzy poszukiwali w sieci lekkich, zabawnych i skondensowanych treści. Dziś na TikToku spotkamy osoby właściwie w każdym wieku, internautów o bardzo różnych zainteresowaniach. Dowodem na to są nie tylko konta twórców (wśród których znajdziemy lekarzy, sportowców, polityków, nauczycieli czy duetów wnuczek i babcia), ale także konta firmowe dużych marek.  

Poznaj 10 faktów o TikToku, które mogą Cię zainspirować!

1. Na TikToku znajdziesz wiele… kultury!

Na obecność w tym medium dawno postawiły muzea i centra nauki! Dzięki zabawnym, krótkim video przyciągają i edukują na temat sztuki czy historii. Ich konta cieszą się zainteresowaniem; potrafią dokonać niemożliwego – przyciągać do muzeów rzesze młodych internautów;) TikTokowe konta pełne kultury i historii znajdziecie TU: 

2. Enigmatyczny komunikat z literą “F” na TikToku

Czy wiesz, że litera “F” jest używana przez użytkowników aplikacji, gdy dzieje się coś smutnego lub złego? “Ten skrót nawiązuje do gry Call of Duty: Advanced Warfare. W scenie otwierającej drugą misję szeregowiec Jack Mitchell uczestniczy w pogrzebie swojego przyjaciela, który zginął w walce. Jeśli gracz gra z użyciem klawiatury, otrzymuje komunikat „Naciśnij F, aby złożyć wyrazy szacunku” (źródło). 

3. Jak wygląda TikTok w liczbach?

W Polsce mamy już niemal 8 mln użytkowników tej aplikacji. Dominują osoby w wieku od 18 do 34 lat, wciąż z nieznaczną przewagą kobiet. “Aż 66% tiktokerów spędza ponad godzinę dziennie na przeglądaniu i udostępnianiu treści” (źródło). 

4. TikTok ma swoją scenę polityczną

Nie od dziś wiadomo, że z TikToka korzystają także polscy politycy, którym zależy na trafieniu do młodego pokolenia. Kto z nas nie pamięta słynnego filmiku z Andrzejem Dudą (cyt.: “Więc to jest TikTok? Jestem na TikToku?”), który rozszedł się po sieci viralowo. Na TikToku spotkamy też takich polityków jak Robert Biedroń, Donald Tusk czy Wanda Nowicka. Ale to nie wszystko, swoją misję edukacyjno-rozrywkową realizują tu także miasta: Poznań, Łódź czy Gdańsk, które przybliżają oglądającym uroki zabytków, atrakcje turystyczne czy wydarzenia kulturalne. 

5. Skrót “IB” na TikToku

Użytkownicy TikToka nieraz korzystają ze skrótu “IB” w swoich materiałach – pochodzi on od słów “Inspired By” i pomaga oznaczyć pierwotnego twórcę jakiegoś pomysłu, z którego korzystamy do stworzenia treści. Przykład? Przepis na potrawę, deser, pomysł na makijaż imprezowy itd. 

6. Możesz korzystać z biblioteki trendów TikToka

Skorzystaj z Creative Center, by sprawdzić, jaka muzyka, hashtagi czy efekty są najpopularniejsze w danym momencie. Narzędzie pozwala analizować trendy i popularność filmików w wielu krajach – w tym również w Polsce. Możesz też ustalić najpopularniejsze video, wpisując swoją (lub zbliżoną) branżę i zakres dat. 

7. Najpopularniejsze rodzaje filmów

Jak podaje Wikipedia, na TikToku królują następujące formy: stand-up, pokaz, tutorial, lip-sync i stream. Warto tu pamiętać także o duetach i live’ach, które także są często wykorzystywanymi formami nagrań. 

8. Opcje bezpieczeństwa na TikToku:

Kiedy widzisz nieodpowiednie treści (posta, komentarza, live’a czy dźwięku) możesz je zgłosić TUTAJ. Podobnie jest z innymi, naruszającymi ogólne zasady użytkownikami – możesz ich zgłosić, jak również zablokować. 

9. Filmiki, które przeszły do historii:

Poniżej prezentujemy pięć filmów ze świata, które w 2021 cieszyły się największą popularnością na TikToku (źródło): 

10. Kim jest najpopularniejszy TikToker na świecie? 

W 2021 roku mówiło się, że jest nim Khaby Lame, który w około rok zebrał 75 milionów fanów. Jego sposobem na sukces były filmy parodiujące lifehacki. Ten twórca zanotował najszybszy globalny wzrost w historii TikToka. “Świadomy bariery językowej Khaby (senegalczyk mieszkający we Włoszech) skupił się na materiałach uniwersalnych, zrozumiałych bez słów jednakowo dobrze na całym świecie”.

Mamy nadzieję, że podobał Ci się ten artykuł. A jeśli chcesz wiedzieć, jak planować scenariusze filmów oraz reklamy na TikToku, przeczytaj nasze Case Study!