edomator.pl

Jak rozwinąć konto na TikToku od 0 do 11 tysięcy w dwa miesiące? Sprawdź CASE STUDY eDomator.

Z naszej historii współpracy z marką eDomator dowiesz się, jak rozwinąć konto firmowe na TikToku. To case study opowiada o współpracy agencji Kohai i Sempai, które wspólnie przyczyniły się do sukcesu klienta.

Czym zajmuje się marka eDomator

To rodzinna firma, która specjalizuje się w sprzedaży mebli do domu i ogrodu. W asortymencie sklepu można znaleźć także akcesoria i sprzęt ułatwiający prace ogrodowe. Dzięki rozbudowanej ofercie modnych mebli, jak również atrakcyjnym cenom możliwe jest prowadzenie skutecznych działań marketingowych w social media eDomatora. To z kolei umożliwia zdobywanie nowych klientów zwłaszcza w czasie najbardziej gorących okresów sprzedażowych. 

Źródło: eDomator

Sklep meblowy na TikToku – czy to ma sens? 

Główne założenia kampanii na TikToku

Trudno byłoby w krótkim czasie rozwinąć konto na TikToku jedynie w sposób organiczny. Dlatego kreatywne działania i pomysły Kohai zostały wsparte działaniami z zakresu TikTok Ads agencji Sempai (“starszej siostry” Kohai). 

Wiedzieliśmy, że rozwijanie konta od zera do kilkunastu tysięcy obserwatorów w sposób organiczny jest bardzo czasochłonne. Stąd też, założeniem wspólnej z Sempai kampanii był wzrost od 0 do 10 tysięcy followersów przy użyciu płatnej reklamy. Oczywiście wszystko przy jak najniższym budżecie oraz w jak najkrótszym czasie. 

W tym celu trzeba było stworzyć kreatywny i wartościowy content, czyli filmy zamieszczone na koncie eDomatora, które przy wsparciu reklamy płatnej wygenerują nowych followersów. Materiały zostały zaplanowane z uwzględnieniem aktualnych na TikToku trendów, ale też z poszanowaniem założonej z góry wartości edukacyjnej konta eDomator. 

Dodatkowo, dla zwiększenia świadomości marki zaplanowaliśmy działania zasięgowe. Obejmowały one dwa filmy: z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn.

Sekret obecności marki na TikToku

Warto pamiętać, że tworzenie filmów pod aktualne tiktokowe trendy (najpopularniejszą muzykę, efekty, układy taneczne czy hashtagi)  to jeszcze nie klucz do sukcesu. Zanim zaczniemy prowadzić konto marki, musimy wiedzieć, jakie są jej nadrzędne wartości (np. edukowanie). Ustalamy, jaka będzie wizja ogólna marki na TikToku i na jakim wizerunku nam zależy. W przypadku marki eDomator chcieliśmy tworzyć filmy, które bawią i edukują.

Nadrzędną wartością powinna być spójna wizja i wizerunek marki – to idee ważniejsze od wpisywania się w trendy. W przypadku eDomatora zależało nam na tworzeniu materiałów, które edukują (przykład filmu: tutaj). Chcieliśmy też zaprosić za kulisy sklepu i pokazać “ludzką twarz” pracowników (przykład filmu: tutaj). 

Cele kampanii na TikToku:

Start działań miał miejsce na początku 2022 roku. W związku ze zbliżającym się sezonem wiosennym idealnym pod promocję mebli ogrodowych, działania Kohai i Sempai oparliśmy o trzy cele: 

Najważniejszy:

  • Zdobycie 10 000 followersów na koncie eDomator – można powiedzieć, że był to kamień milowy tej kampanii. 

Cele dodatkowe:

  • Wygenerowanie za pomocą adsów ponad 200 000 wyświetleń pod wspomnianymi wcześniej dwiema publikacjami  świadomościowymi.
  • Osiągniecie celów przy jak najniższym wykorzystaniu budżetu reklamowego.
  • Możliwie jak najkrótszy czas na zbudowanie zasięgowego profilu eDomator (dwa miesiące).

 Co było wyzwaniem tej kampanii?

  • Trudności w zrobieniu researchu konkurencji – na TikToku raczej trudno było znaleźć polskie i zagraniczne konta, które również skupiałaby się stricte na tematyce mebli ogrodowych, i którymi moglibyśmy się luźno inspirować przy tworzeniu video. 
  • Zasada “nagrywaj TikToki, nie reklamy” – mieliśmy świadomość, że TikTok różni się od innych mediów społecznościowych – tu rządzi autentyczność. Dlatego, by zachęcać odbiorców do interakcji z reklamami musieliśmy postawić na naturalność przekazu, jak również wpisywanie się w aktualne tiktokowe trendy video. 
  • Niewielka liczba materiałów – początkowo wystartowaliśmy z promocją tylko dwóch filmików, które agencja Sempai za pomocą adsów testowała na odbiorcach. Potem liczba została rozszerzona do pięciu filmów. 
  • Trafienie do konkretnej grupy odbiorców – było dla nas jasne, że dotarcie do użytkowników, którzy są zainteresowani meblami ogrodowymi może być dosyć ciężką misją. 

Cechy formatów video

Jak wiadomo, nie ma uniwersalnej recepty na stworzenie tiktokowego virala. Można jedynie zwiększyć na to szanse, stosując się do powszechnie znanych wyznaczników tworzenia tiktoków. Warto więc wspomnieć, że zalecany format to 9:16 (pion), bo właśnie w tej pozycji korzystamy z telefonu. W tym formacie film wypełnia cały ekran i przykuwa więcej uwagi. Wideo nie powinno być zbyt długie – optymalny czas jego trwania to 15-30 sekund (*Tik tok w marcu 2022 wydłużył ten czas do 10 minut, jednak młodsi użytkownicy aplikacji preferują krótkie i dynamiczne formy video).

Tu można też zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju video najbardziej interesuje użytkowników, a tym samym generuje największą liczbę interakcji – zobacz ilustracje poniżej: 

Wiedzieliśmy, że kluczowe dla tworzenia kreatywnych scenariuszy video jest trzymanie ręki na pulsie tiktokowych trendów oraz przestrzeganie uniwersalnych zaleceń tworzenia video. Dlatego jednym z zadań agencji Kohai było “bycie na bieżąco” z tym, co jest modne na TikToku, sprawdzanie, jaki content angażuje odbiorców i do jakich trendów kręcą filmy inne marki wnętrzarskie.

Realizacja kampanii (od strony agencji Sempai):


W Polsce reklama na TikToku jest nadal nowością. Platforma zdobywa coraz więcej użytkowników, dlatego też promowanie na niej produktów i usług staje się coraz popularniejsze, chociaż wciąż nie jest zbyt powszechne.

Jesteśmy jedną z agencji, która może się pochwalić współpracą z TikTokiem. Dzięki niej otrzymujemy dostęp do najnowszych możliwości reklamowych jeszcze przed ich oficjalnym wprowadzeniem. Wśród nich był między innymi cel Community Interaction, który wykorzystaliśmy w przypadku naszego Klienta. Pozwolił nam pozyskać followersów dla konta eDomator przy znacznym obniżeniu wysokości wydanych środków.

Przydatną opcją dla działań reklamowych ukierunkowanych na ten cel okazała się możliwość wyboru grup odbiorców. Dzięki niej dotarliśmy do osób, które w ostatnich dniach dokonały interakcji z profilem home&garden należącym do tej samej kategorii, co eDomator. Postawiliśmy na użytkowników najbardziej skłonnych do śledzenia profilu.

Później skupialiśmy się na doborze kreacji. To właśnie one decydują o skuteczności reklamy na TikToku. Zasady są proste: im nasze wideo mniej przypomina reklamę, tym chętniej jest oglądane. Warto też mieć na uwadze, aby materiał był dostosowany do naszego celu kampanii. 

Kampania została podzielona na dwa etapy:

  • Etap I (9-28 luty 2022) polegał na testowaniu kreacji przygotowanych w oparciu o aktualne trendy. Kreacje stworzone były głównie na podstawie zdjęć produktowych oraz stocków. Mierząc zaangażowanie pod reklamami oraz koszt za pojedynczy follow, postanowiliśmy, że w następnym etapie zmienimy sposób komunikacji.
  • Etap II (1-31 marca) dzięki materiałom reklamowym zrealizowanym w siedzibie Klienta, oprócz podążania za trendami, mogliśmy pokazywać sklep i pracowników w typowo TikTokowym klimacie. Wydarzenia, takie jak Dzień Kobiet / Mężczyzn pozwoliły nam wygenerować ponadprzeciętną ilość wyświetleń w przeciągu doby.

Spark Ads pozwoliło nam na zbudowanie profilu z zaangażowaną społecznością. Jest to rodzaj reklamy podobny do promocji posta w Facebook Ads. Dzięki niemu zgromadziliśmy interakcje pod TikTokami opublikowanymi na profilu, a nie wyświetlenia pod reklamami, które znikają z końcem emisji. 

Scenariusze do filmów – z perspektywy agencji Kohai

Najważniejszym zadaniem Kohai w tej kampanii było regularne tworzenie kreatywnych scenariuszy do filmów, które były potem realizowane i publikowane na koncie eDomator. Samą realizacją video zajęła się agencja Sempai. 

Wiedzieliśmy, że odległość od siedziby eDomatora może być sporym wyzwaniem, jeśli chodzi o nagrywanie materiałów “na zapas” z siedziby klienta. Innym wyzwaniem był czas, który upływał od momentu napisania scenariuszy filmów (uwzględniających aktualne trendy) do faktycznej realizacji video. 

Jak wiadomo, dynamika zmieniających się trendów (czyli najmodniejszej w danym momencie muzyki, efektów, hashtagów, układów tanecznych itp.) na TikToku jest bardzo wysoka, pojawiało się więc ryzyko, że trendy, które zaproponujemy “dziś”, nie będą aktualne już za tydzień lub dwa, gdy dojdzie do zmontowania i publikacji video. Dlatego w głównej mierze nasze scenariusze “trzymały się” ogólnej wizji marki klienta, aniżeli ślepym podążaniem za popularnymi trendami. 

Misja kreatywna agencji Kohai

W scenariuszach Kohai (zazwyczaj było to 5 scenariuszy  video na każdy miesiąc trwania akcji) stawialiśmy na pokazywanie “ludzkiej twarzy” marki edomator.pl. Ważne było tu m.in. angażowanie do filmów pracowników magazynu czy administracji sklepu. Dodatkowo zależało nam, aby filmy edukowały, inspirowały do zmian w aranżacji wnętrz, jak też przekazywały informacje dotyczące mebli. W video chcieliśmy pokazać między innymi wiosenną metamorfozę balkonu z meblami klienta czy instrukcję samodzielnego montażu mebla. 

Już na początku wspólnych działań niemałą trudnością na etapie tworzenia propozycji scenariuszy były niewiadome związane z materiałami od klienta: nie mieliśmy pewności, czy zaproponowane w scenariuszach sceny np. z pracownikami sklepu będą miały szansę zrealizowania (m.in. ze względu na zgody pracowników). Nie było też dla nas wiadome, osoby z firmy eDomator będą w stanie pokazać w materiałach np. składanie mebli krok po kroku. 

Kohai: trzymanie ręki na pulsie tiktokowych trendów

Wsparcie kreatywne agencji Kohai, z uwagi na przewidziane trudności techniczne w realizowaniu filmów, skupiła się raczej na monitorowaniu i bieżącym raportowaniu o zmieniających się trendach. Zwracaliśmy uwagę, które z nich można “wpisać” treści związane z meblami ogrodowymi. W kolejnych miesiącach trwającej współpracy dostarczyliśmy klientowi rozpisane w formie prezentacji scenariusze. Były w nich zawarte: fabuła, linki do popularnych filmów (inspiracje, przykłady realizacji). Przedstawialiśmy ponadto najnowsze w danej chwili trendy (hashtagi, efekty, filtry oraz muzykę). Można to zobaczyć na przykładzie poniżej:

Jak wspomnieliśmy wcześniej, na bieżąco uzupełnialiśmy wiedzę i zapisywaliśmy pomysły na filmy. Wszystko odbywało się z myślą o realizacji wizji ogólnej marki oraz angażowaniu obserwatorów w komentarzach. Chcieliśmy przedstawiać meble w ujęciu nie tylko edukacyjnym, ale też wesołym, humorystycznym, zgodnym z rozrywkowym charakterem TikToka. Zdawaliśmy sobie sprawę, że realizacja, z uwagi na rozbieżność czasową i odległość od klienta nie będzie w 100% zbiegać się z naszymi scenariuszami. Dlatego skupiliśmy się raczej na dawaniu agencji Sempai (stojącej po stronie realizacji video i adsów) drogowskazów i pomysłów. 

Przykładowy scenariusz:

Przykładowa realizacja tego samego scenariusza: KLIK

Podsumowanie: efekty kampanii (z perspektywy agencji Sempai)

Luty (9-28 lutego 2022, czyli 20 dni)

Podczas tego okresu dotarliśmy do 106 879 osób oraz wygenerowaliśmy 320 629
wyświetleń. Promowane posty zdobyły 14 114 polubień i 5 980 nowych obserwacji. Zaczynając od zera, przy wydatkach w kwocie 2 319,13 zł, stworzyliśmy spore konto i w ten sposób byliśmy już w połowie drogi do osiągnięcia naszego celu. 

Jak widać w tabeli poniżej, TikTok inwestował budżet przede wszystkim w “Post 2”. Pomimo tego, że charakteryzował się on nieco droższym CPA, to posiadał prawie 3 razy mniejszy CPM, przez co wyświetleń reklamy było więcej. Koszt 1000 wyświetleń jest między innymi zależny od atrakcyjności kreacji.

Marzec (01-31 marca 2022, czyli 31 dni)

W marcu stworzyliśmy 3 nowe reklamy, dzięki czemu mogliśmy przetestować nowe kreacje przygotowane przez Kohai. Odnotowaliśmy również, że wraz z rosnącą liczbą obserwujących wzrastają koszty ich pozyskiwania. Dzięki naszym reklamom dotarliśmy do 91 300 osób oraz wygenerowaliśmy 384 289 wyświetleń. Profil zyskał 5 447 obserwacji i 19 362 polubień.

Dodatkowo przeprowadziliśmy dwie jednodniowe promocje postów z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn. Celem było dotarcie do 200 000 odbiorców na każdym z nich. Stworzyliśmy kampanię pod wyświetlenia filmu, szeroko targetując pod “lifestyle” z wyłączeniem konkretnych płci w zależności od kreacji. Zdecydowanie lepiej przyjął się materiał z okazji Dnia Kobiet, który wydał o prawie 100 zł mniej budżetu. Również wygenerował większą ilość polubień i komentarzy, ciesząc się sporym zainteresowaniem wśród odbiorców.

Zainteresowało Cię to case study? Skontaktuj się z nami:

Kohai: Kliknij w formularz kontaktowy

Sempai: Kliknij w formularz kontaktowy