Świąteczne trendy na TikToku – sprawdź, czy je znasz!

Judyta Kokoszkiewicz Social Media

Aplikacja, w której królują taniec, dobra muzyka i krótkie video zyskuje coraz większą popularność. Liczba jej pobrań szokuje – w maju 2020 roku informowano już o 2 miliardach użytkowników.

TikTok, w porównaniu do YouTube’a czy Instagrama, skupia wokół siebie młodszą społeczność, dając twórcom wiele kreatywnych możliwości. Nie musisz znać się na profesjonalnej fotografii, skomplikowanym montażu ani posiadać drogiego sprzętu, by zyskać popularność. 

Co wyróżnia tę aplikację?

 • Nawet nowi twórcy mogą zdobyć setki tysięcy wyświetleń filmu. Nie musisz mieć zasięgowego konta, by Twoje nagranie stało się wiralem – wystarczy wykazać się kreatywnym pomysłem na filmik. 
 • Łatwość montażu: aplikacja zapewnia Ci gotowe narzędzia: muzykę, efekty, filtry itp. To właśnie dzięki dziecinnie prostym w obsłudze  możliwościom tworzenia filmów TikTok zdobył serca użytkowników.
 • Aplikację cechuje wysoki wskaźnik zaangażowania odbiorców.
 • TikTok jest dedykowany na smartfony – nie musisz więc inwestować w profesjonalny sprzęt. W przeciwieństwie np. do YouTube’a, z powodzeniem możesz tworzyć dobrej jakości filmy bez posiadania drogiej  kamery, nagłośnienia i specjalistycznych lamp. 
 • Filmiki z TikToka możesz opublikować także na swoim Instagramie i FB.  Taki “recykling” treści świetnie się sprawdza – zabawne filmiki spodobają się także fanom oglądającym Twoje instastories. 
 • To świetny sposób na dotarcie do osób z pokolenia Z (urodzonych po 2000 r.). Jak wynika z raportu GetHero, jeszcze na początku 2020 roku najliczniejszą grupą respondentów w Polsce były osoby w wieku 13-15 lat, a zaraz po nich użytkownicy w wieku poniżej 13 lat. Na trzecim miejscu według raportu jest grupa wiekowa 16-18 lat. Warto tu jednak zaznaczyć, że ostatnie badanie użytkowników TikToka w Polsce zostało przeprowadzone jeszcze przed pandemią – a jak wiemy, lockdown przyciągnął na tę aplikację wiele osób także w starszym wieku. 

Czym jest trend na Tik Toku?

Trend innymi słowy to video, które stało się wiralem, i które możemy znaleźć w zakładce “Odkryj” oznaczone popularnym hashtagiem. Jeśli chcesz nagrać filmik, który będzie hitem, sprawdź najpopularniejsze hashtagi i stwórz własną wersję któregoś filmiku. Pamiętaj jednak, że algorytm TikToka  premiuje kreatywność, dlatego nie warto kopiować innych filmików 1:1.

Trendem może więc być np. pomysł na video z użyciem konkretnego filtra (np. #SkanerCzasu), którym użytkownicy się inspirują i tworzą swoje oryginalne interpretacje. Trendy wyznaczane są także przez muzykę – jak nagrania do piosenki “Oh no” Kreepa,  w których twórcy prześcigiwali się pomysłami na najbardziej pasująca do słów piosenki sytuację, np. kota, który za chwilę ma wpaść do wody:

Jaką formę mogą mieć virale na Tik Toku?

 • Lip-sync – w takim nagraniu twórca tańczy, naśladując oryginalnego twórcę utworu; może też udawać, że śpiewa (jak z playbacku);
 • pokaz – to nic innego jak prezentacja jakiejś umiejętności tanecznej, sportowej lub akrobatycznej;
 • tutorial – to bardzo popularna forma video – twórcy prezentują w nim makijaże, potrawy, tworzenie dekoracji świątecznych itp.;
 • stand-up, czyli humorystyczny występ komediowy (źródło).
 • duet – kiedy współdzielimy ekran np. z Robertem Lewandowskim, wspólnie tańcząc do jednej piosenki (oczywiście nie w czasie rzeczywistym).

Na czym skupiają się świąteczne trendy na Tik Toku? 

Na tańcu, dekoracyjnych tutorialach, kultowych melodiach i ubieraniu choinki. Zobaczcie, jakie trendy kreują popularni viralowi twórcy:

 1. Ewa z @dobrafaza zatańczyła do piosenki “Wspólne chwile”, czyli świątecznego spotu marki Allegro z Julią Wieniawą, Mery Spolsky i Arkiem Kłusowskim:
@dobrafaza

Czas na świąteczny taniec do piosenki „Wspólna chwila” 😍 Zatańczcie ze mną! Będę serduszkować wszystkie Wasze taneczne tiktoki 🎄❤

♬ “Wspólna Chwila” z Allegro – Julia Wieniawa & Mery Spolsky & Arek Kłusowski
 1. Mary Jeleniewska w oryginalny sposób pokazała, jak można cofnąć się do czasów dzieciństwa i rodzinnych wspomnień –  a wszystko to nagrała do radosnej piosenki “Let It Snow”. Film to akcja  promocyjna marki Apart:
@jeleniewska

A wy macie jakies świateczne, rodzinne wspomnienie?🎅🏼🎄 #lubiewracacAPART

♬ original sound – ✰ Christmas sounds ✰
 1. Tutorial do pięknej świątecznej pocztówki wykonanej wspólnie z dzieckiem? Zobaczcie filmik z podkładem muzycznym “All I Want for Christmas Is You” Mariah Carrey:
 1. Dekorowanie domu na święta poprzez wrzucenie granatu (czyli #bombachallenge)? Zobaczcie jak zrobiła to Ewa Chodakowska:
 1. Znana piosenka “Feliz Navidad” w tanecznym duecie? Zobaczcie Katarzynę Zielińską i Rafała Maseraka w zabawnej tiktokowej choreografii:
 1. Kalendarz adwentowy i inne świąteczne tradycje w polsko-angielskim domu poznacie z filmiku @herewegoagain: 
 1. Wielkie odliczanie do świąt łączy się jak co roku z pewnymi słodkimi przyjemnościami:
@makprecelek

A czy Wasze kalendarze adwentowe są w stanie dotrwać do świąt? 🍫🎄#wielkieodliczanie

♬ All I Want for Christmas Is You – Mariah Carey
 1. Przed świętami ogromną popularnością cieszą się także tutoriale kulinarne: 
 1. Jak zamienić się w choinkę, używając tiktokowego efektu #skanerczasu? Nic prostszego:
@pastelcaatofficial

Też nie możecie się już doczekać grudnia? 😋 ja na maksa!!! 🎄🎄🎄#fyp #SkanerCzasu

♬ All I Want for Christmas Is You – Mariah Carey
 1. Jak wprowadzić się w przyjemny świąteczny nastrój? Oto rytuały, które Ci w tym pomogą:
 1. Pomysł na ciekawe świąteczne dekoracje? Tiktokowe tutoriale zaskakują kreatywnością:
 1.  Jak przystroić przydomową posesję na święta? Niektórzy mają w tym rozmach:

Świąteczne filmiki na TikToku pokazują, że trudno o bardziej przyjazną aplikację dla kreatywnych twórców. Kolejne trendy kręcone do świątecznych szlagierów wprawiają w przyjemny nastrój i inspirują do tworzenia własnych dekoracji, pichcenia potraw albo do ubrania choinki wcześniej, niż zazwyczaj. Główną ideą TikToka jest fakt, że każdy może zostać profesjonalnym twórcą video – podstawą jest kreatywność, a nie znajomość technikaliów czy inwestycja w drogi sprzęt.