[CASE STUDY] Rozkręcamy tiktokowy kanał konferencji InCommerce x TikTok!

Jak w krótkim czasie zbudować konto na TikToku, którego głównym bohaterem jest event marketingowy?  Sprawdź case study Kohai & InCommerce x TikTok! 

Naszym klientem była uznana w świecie performance marketingu agencja Sempai. Zgłosiła się do nas z pytaniem, czy możemy stworzyć i rozwinąć konto na Instagramie dedykowane organizowanej przez nią konferencji InCommerce x TikTok. Event odbywał się 7 września 2023 w warszawskim Kinie Muranów. Dotyczył wykorzystania TikToka w budowaniu strategii marketingowej marek. Grupą docelową konferencji była branża e-commerce oraz marketerzy. Oficjalnym partnerem konferencji był TikTok Polska, więc promocja na tym kanale wydawała się oczywistym krokiem. 

Dlaczego realizacja tego zlecenia była trudnym zadaniem?

Kiedy pochyliliśmy się w Kohai nad tym zadaniem, wiedzieliśmy, że główną przeszkodą jest ograniczony czas. Propozycja prowadzenia kanału na TikToku przyszła do nas około dwóch miesięcy przed startem eventu. Zaczynaliśmy więc od zera.  Konto InCommerce na TikToku nie istniało, założyliśmy je i na miesiąc przed wydarzeniem zaczęliśmy publikować materiały Video. Trudnością był też fakt, że na TikToku nie było innych kont dedykowanych stricte eventom. Nie mieliśmy więc inspirujących przykładów, które mogłyby być pomocne.

Kolejna wątpliwość: byliśmy świadomi, że na TikToku docelowych odbiorców (osób zainteresowanych marketingiem) jest sporo, lecz celem eventu było przekonanie właścicieli e-commerce, że TikTok jest dla nich odpowiednim kanałem. Pokazanie, że to tam trafią do potencjalnych klientów. Z drugiej strony, osoby, do których staraliśmy się dotrzeć i zainteresować tą platformą, jeszcze nie były na niej obecne i to właśnie stanowiło trudność.

Punkt wyjścia dla prowadzenia kanału na TikToku

Zaczęliśmy od rozpisania mini strategii, w której wyznaczyliśmy kierunek komunikacji. Postawiliśmy na typowo komediowe treści, bo taki content najlepiej trafia do odbiorcy TikToka. Wiedzieliśmy, że czasu jest mało, dlatego skupiliśmy się na treściach rozrywkowych, które dają większe szanse na szybkie trafienie do odbiorców i przyciągnięcie nowych obserwatorów. Nie bez znaczenia było tu także trzymanie ręki na pulsie nowych viralowych dźwięków. Wykorzystywaliśmy je w video, co także przekładało się na nowych odbiorców. Dodatkowo skupiliśmy się na częstotliwości publikacji w oparciu o dobre praktyki wypracowane na klientach. Daliśmy sobie przestrzeń do testowania codziennych publikacji.

Działanie według harmonogramu

Zrealizowaliśmy łącznie 31 filmów, według wcześniej przygotowanych koncepcji. Do współpracy w realizacji niektórych publikacji zostali również zaproszeni influencerzy, którzy jednocześnie byli panelistami i ekspertami występującymi na InCommerce. 

Zaangażowaliśmy influencerów, którzy przed startem eventu stworzyli filmy zachęcające do wzięcia udziału w wydarzeniu. Film naukowca Adama Mirka opublikowany na TikToku InCommerce wygenerował niemal 79 tys. wyświetleń. Zaplanowaliśmy także wywiady już w trakcie trwania konferencji 7 września. Przeprowadzone rozmowy m.in. z Klaudią Halejcio i Olą Sidorowską i pozostałymi ekspertami zostały opublikowane na TikToku eventu. Można je zobaczyć m.in. TUTAJ.

W harmonogramie publikacji uwzględniliśmy także partnerów wydarzenia. Nagraliśmy giftpaki w stylu ASMR z produktami od marki Bielenda, złożyliśmy wizytę Taniej Książce. Ponadto opublikowaliśmy też film z wizyty u klienta agencji Sempai – marki Vistula, której został wręczony złoty bilet na InCommerce.

W cały projekt zaangażowała się czwórka specjalistów Kohai, odpowiadając za strategię, koncepcje filmów, realizację (również w czasie eventu) i publikacje. Brali w nich udział także aktorzy –  pracownicy zarówno Kohai, jak i Sempai. 

W działaniach organicznych Kohai uwzględniliśmy także działania TikTok Ads. Za realizację tej usługi był odpowiedzialny Sebastian Puchała, Social Ads Team Manager z agencji Sempai:

Temat eventu marketingowego, chociaż mocno rozgrzewa branżę reklamową, dla przeciętnego odbiorcy platformy nie jest czymś, w czym chciałby brać udział. Dlatego kluczowe było uwzględnienie kampanii reklamowych. Takich, w których mogliśmy wskazać osoby z naszej branży i pokazać im kreacje wpadające w ich zainteresowania.

Nasze działania skupiały się przede wszystkim na budowaniu zasięgu i społeczności wokół eventu. Przy dużej ilości contentu produkowanego przez Kohai mogliśmy swobodnie rotować reklamami. Co pozwoliło osiągać najniższy koszt za obserwację, co było dla nas kluczowym aspektem. Finalnie z reklam w okresie 10 dni udało się pozyskać ponad 850 followersów. Jednostkowy koszt za obserwację był na poziomie 0,76 PLN.

Podsumowując, prowadzone przez agencję Kohai działania organiczne były idealnym balansem pomiędzy merytoryką, której szuka się w działaniach performancowych na TikToku a rozrywką, której szukają odbiorcy TikToka.

Stworzone przez Kohai kreacje świetnie sprawdziły się także poza TikTokiem:

Jak podkreśla dalej Sebastian Puchała, kreacje TikTokowe chociaż tworzone z myślą o jednej platformie sprawdzają się doskonale również na innych social mediach. W kampaniach płatnych Meta Ads wykorzystaliśmy kreację wideo celem pozyskania ruchy na serwisie sprzedaży biletów:

Efekty były niesamowite! CTR ponad 7% (średni CTR dla pozostałych reklam to około 2%). Koszty kliknięć wyjątkowo niskie (ok. 13 gr), a co ważne, użytkownicy Facebooka i Instagrama z chęcią oglądali angażujący content. Spadek osób oglądających wideo w 50% (materiał obejrzany do 50% długości materiału) na 75% wyniósł  niecałe 20%. Przy długości filmu 1:24 to nie jest sekunda czy dwie, to aż 21 sekund, które użytkownicy z zaciekawieniem oglądali. Dla porównania w tym przedziale oglądalności spadek wynosi zwykle ponad 30% dla materiałów, które mają maksymalnie 30 sekund. “

Podsumowanie i efekty działań Kohai:  

Korzyści dla klienta: szczególnie wizerunkowe, pokazaliśmy backstage wydarzenia, wpuściliśmy widzów za kulisy. Pokazaliśmy dystans i humorystyczną stronę całej inicjatywy (która była notabene bardzo specjalistyczna i pełna merytorycznej wiedzy).

Liczba obserwatorów kanału: 1131

Polubienia wszystkich publikacji: 6492

Trzy filmy, które zyskały najwięcej wyświetleń: 

  1.  “Na co wydać 26 zł?”  143 tys. wyświetleń
  1. Adam Mirek i TikTokowy mózg:  78,8 tys wyświetleń
  2. Jak zostać znanym TikTokerem 35,7 tys wyświetleń

Wypowiedź klienta i podsumowanie współpracy: 

Marcin Stańdo, Client Development Director w Sempai:

Jako organizator InCommerce, jestem bardzo zadowolony ze współpracy z agencją Kohai przy realizacji kampanii promującej nasze wydarzenie na TikToku. Agencja doskonale zrozumiała postawione przed nią cele: budowanie wizerunku i zwiększenie świadomości marki InCommerce.

Na potrzeby kampanii agencja Kohai stworzyła 31 kreacji. Filmy są atrakcyjne wizualnie, przyciągają uwagę i odpowiadają potrzebom docelowej grupy odbiorców. Kampania osiągnęła założone cele. Statystyki profilu @incommerce_ na TikToku – zważywszy na relatywnie krótki okres prowadzonych działań – są obiecujące (ponad 320 tys. wyświetleń). 

Współpraca z Kohai była bardzo profesjonalna. Agencja była otwarta na sugestie, a jednocześnie dzieliła się wartościowymi pomysłami i sugestiami dotyczącymi strategii. Komunikacja była klarowna i terminowa.

Podsumowując: współpracę z agencją Kohai oceniam bardzo wysoko. To kompetentny i kreatywny partner, który potrafi osiągnąć założone cele. Polecam agencję Kohai każdemu, kto poszukuje skutecznych i nieszablonowych działań na TikToku.