Tone of voice – dlaczego Twoja marka go potrzebuje?

Artur Łazar Content Marketing

Oryginalny i odpowiednio dostosowany do grupy odbiorców tone of voice to jeden z najważniejszych elementów strategii marketingowej. Sposób komunikacji pozwala wyróżnić się na tle konkurencji i zbudować silną, długofalową relację z konsumentami. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o ton of voice już na etapie tworzenia tożsamości marki.

Czym jest tone of voice?

Najprościej rzecz ujmując tone of voice to styl komunikacji. Pod tym pojęciem kryje się zarówno język, jak i elementy graficzne czy audiowizualne, które są wyróżnikiem danej marki. Ton of voice powinien być spójny i oparty na z góry określonych wytycznych. Właśnie dlatego ton komunikacji należy opracować jeszcze na etapie tworzenia ogólnej strategii marketingowej. 

Ton of voice powinien być odzwierciedleniem wartości i celów brandu. Zarówno tych marketingowych, jak i biznesowych. Przy tworzeniu spójnego języka komunikacji należy pamiętać także o potrzebach grupy docelowej. W końcu to od zaangażowania konsumentów zależy pozycja Twojej marki na rynku. Podsumowując, ton komunikacji to koncepcja, która powstaje w oparciu o następujące informacje:

  • czym wyróżnia się dana marka, jakie ma wartości i jaką rolę chce spełniać;
  • kim są odbiorcy marki, jakie mają cele i oczekiwania;
  • jakim językiem posługuje się grupa docelowa?

Jak stworzyć indywidualny styl komunikacji marki?

Tone of voice nie może funkcjonować w oderwaniu od strategii marki. Określony sposób komunikacji powinien mieć odzwierciedlenie zarówno w formułowanych wartościach firmy, publikowanym contencie, jak i kontakcie z odbiorcami. Tworząc ton of voice, zadaj sobie kilka pytań, które ułatwią Ci zadanie.

  • Jakie uczucia i emocje chcesz wzbudzić w odbiorcach?
  • Czym wyróżniasz się na tle konkurencji i jakie są największy atuty Twojej marki?
  • Twoje produkty i usługi są dla konsumentów niezbędne czy stanowią jedynie dodatek do codziennego życia?
  • Twoja marka stawia na innowacje czy na sprawdzone rozwiązania?
  • Jakie działania podejmujesz w zakresie wspierania klientów?
  • Kim są Twoi odbiorcy, co ich pasjonuje, czym się zajmują?

Tone of voice – korzyści dla marki

Koncepcja tone of voice została opracowana z myślą o konkretnych profitach dla marki. Jeśli na starcie prawidłowo opracujesz ten ważny element strategii, możesz liczyć na długofalowe korzyści na wielu płaszczyznach. Co konkretnie zyskujesz?

Zaufanie odbiorców

Spójna komunikacja budzi zaufanie. To z kolei przekłada się na długofalowe relacje z odbiorcami. Jeśli na samym początku promocji marki uda Ci się zbudować silną więź, możesz liczyć na lojalność i zaangażowanie swojej grupy docelowej. Bądź tym, który jako pierwszy dostrzeże i zaspokoi określone potrzeby konsumentów!

Świadomość marki

Charakterystyczny tone of voice sprzyja zapamiętywaniu brandu. Oryginalny przekaz i sposób komunikacji szybko stanie się znakiem rozpoznawczym Twojej marki. Wyróżnienie się z tłumu i utkwienie w pamięci odbiorców to klucz do sukcesu na rynku pełnym konkurencji.

Wizerunek eksperta w swojej dziedzinie

Spójna komunikacja świadczy o uporządkowanych i świadomych działaniach marki. Chaos rodzi nieufność, konsekwencja i rzetelność budują ekspercki wizerunek. To szczególnie ważne w przypadku marek, które oferują specjalistyczne produkty i usługi. Ponadto roboty Google pozytywnie oceniają eksperckie i wiarygodne treści, co ma przełożenie na pozycjonowanie Twojej witryny. 

Jak widzisz, tone of voice to jeden z fundamentów, na których należy budować strategię marketingową. Uczciwa ocena własnej marki i konsekwencja w komunikacji są niezbędne, aby wyróżnić się na tle konkurencji!