Nowe funkcje na Instagramie, które warto poznać w 2024 roku! [Aktualizacja]

Judyta Kokoszkiewicz Social Media

Jak wiesz, Instagram wciąż testuje nowe rozwiązania i funkcje, które mają na celu jeszcze bardziej zachęcić do korzystania z aplikacji. Sprawdź, jakie funkcjonalności wprowadzono w ostatnim czasie!

Jeszcze jakiś czas temu nowością były dla nas statyczne posty z opcją dodania muzyki czy publikacje współdzielone. Pora na kilka nowych funkcji Instagrama – poznasz je w tym artykule, który planujemy aktualizować na bieżąco. Trzymaj rękę na pulsie, ponieważ Instagram wciąż zaskakuje ciekawymi rozwiązaniami zarówno dla twórców, marek, jak i “zwykłych” użytkowników. Aktualizacja: (17.05.2024)

Instagram testuje nową naklejkę „Top 3” do relacji:

źródło: https://www.socialmediatoday.com/news/instagrams-testing-a-new-top-3-sticker-for-stories/644881/

Instagram testuje obecnie nową opcję naklejek Top 3 dla Stories, która umożliwiłaby ludziom wyróżnienie ich 3 ulubionych kont, utworów, miejsc itp.

Instagram rozszerza narzędzia do weryfikacji wieku użytkowników:

Instagram rozwija swój program do weryfikacji wieku na kilka kolejnych regionów, ponieważ chce usprawnić procesy wyjaśniania i potwierdzania wieku użytkowników oraz ograniczania ich ekspozycji w aplikacji. Dzięki temu uzytkownik uniknie np. wyświetlania nieodpowiednich dla jego wieku reklam. Sam proces proces weryfikacji wieku na Instagramie, wprowadzony początkowo w Stanach Zjednoczonych wymaga od uzytkownika wersyfikacji wieku za pomcą jednego z trzech sposobów:

  • Prześlij swój identyfikator urzędowy
  • Nagraj selfie wideo
  • Poproś wspólnych znajomych o zweryfikowanie ich wieku (źródło).
nowe funkcje na Instagramie
źródło: https://www.socialmediatoday.com/news/instagram-expands-age-verification-tools-to-more-regions/644042/

Kanały chat na Instagramie:

Instagram wprowadza nową funkcję o nazwie „Kanały na Instagramie”, która jest o funkcją przesyłania wiadomości grupowych w aplikacji, dzięki której możesz być na bieżąco z określonymi tematami, markami, osobami itp. Gdy dołączysz do kanału, zostanie on dodany do Twojej listy czatów IG Direct. Potem możesz czytać wiadomości publikowane na czacie i odpowiadać na nie. Jak widać na poniższych zrzutach ekranu z najnowszej historii IG Marka Zuckerberga, kanały na Instagramie to „czat z transmisją”, który będzie obsługiwał tekst, obrazy i ankiety, a wszystko to w IG Direct.

źródło: socialmediatoday.com

Funkcja Memories w fazie testów:

Instagram testuje nowy sposób zachęcania użytkowników do ponownego udostępniania swoich starych postów, a opcja „Memory” Story pojawia się teraz w kanałach niektórych użytkowników. To funkcja archiwizacji, ale oprawiona w inne ramy: po dotknięciu historii wspomnienia zostaną wyświetlone poprzednie historie, które udostępniłeś w okolicach tej daty, jak na poniższym screenie:

źródło: https://www.socialmediatoday.com/

Wirtualne prezenty dla twórców, czyli nowa funkcja Instagrama:

To funkcjonalność, którą pewnie wiele osób kojarzy z TikToka. Po przetestowaniu tej opcji Instagram wprowadził funkcję wirtualnych prezentów od fanów. Można je będzie przyznać twórcom rolek, używając specjalnego przycisku “Wyślij prezent” na ich klipach. 

Aby wyrazić uznanie dla twórcy:

  1. Przejdź do rolki twórcy.
  2. Dotknij opcji Wyślij prezent.
  3. Dotknij pozycji Saldo gwiazdek w prawym górnym rogu.
  4. Wybierz liczbę gwiazdek, które chcesz dodać do salda.
  5. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby przejść do kasy.
  6. Wybierz prezent, który chcesz podarować, i dotknij Wyślij.
  7. Na ekranie pojawi się powiadomienie z informacją, że Twój prezent został wysłany do twórcy (źródło: Facebook).

Ważne: swojej puli gwiazdek z Instagrama nie możesz wysyłać twórcom z Facebooka i na odwrót: gwiazdki z Facebooka nie mogą być przekazane twórcom z Instagrama.  

Nowa funkcja na Instagramie – notatki: 

To funkcja, która pozwala umieszczać krótki tekst w formie statusu. Notatka może liczyć do 60 znaków – można ją przesyłać wybranym znajomym lub followersom. Czas wyświetlania na górze listy znajomych wynosi 24 godziny. Odpowiedź na notatkę wpada do naszej skrzynki wiadomości. Tak nową funkcję komentuje Adam Mosseri, szef Instagrama:

Podczas testów dowiedzieliśmy się, że ludzie lubią mieć lekki, łatwy sposób dzielenia się tym, co im leży na sercu i rozpoczynania rozmów. Od prośby o rekomendacje po dzielenie się tym, co akurat robią. Notatki dają ludziom swobodny i spontaniczny sposób wyrażania siebie i łączenia się ze sobą. 

nowe funkcje na Instagramie
Źródło: Wirtualne media

Powrót do korzeni, czyli ukłon w stronę postów statycznych:

Dobra wiadomość dla purystów z Instagrama – szef Instagrama, Adam Mosseri, mówi, że platforma zbyt mocno naciskała na przesyłanie filmów i będzie starała się ponownie skupić na zdjęciach w 2023 roku. Mosseri wygłosił tę uwagę w ramach swojej cotygodniowej serii Q and A, prowadzonej w jego IG Stories .

 Wypowiedź szefa Instagrama niżej:

„ Myślę, że w 2022 roku zbytnio koncentrowaliśmy się na wideo i przesunęliśmy ranking zbyt daleko i zasadniczo pokazaliśmy za dużo filmów i za mało zdjęć”. Mosseri zauważa ponadto, że zdjęcia pozostaną głównym celem aplikacji i że kluczowe będzie zachowanie odpowiedniej równowagi w tym zakresie.

Kolejna przydatna ciekawostka o nowościach na Instagramie: pojawiła się opcja sprawdzenia, czy nowi followersi przyszli do nas po obejrzeniu rolki: 

nowe funkcje na Instagramie

Instagram pozwala dodać aż do 5 aktywnych linków do BIO:

źródło: mashable.com

Wiosenne nowości na Instagramie: GIF-y w komentarzach:

Instagram daje możliwość zamieszczania GIF-ów w komentarzach: nowość została ogłoszona 16 maja przez szefa Instagrama, Adama Mosseriego:

Instagram testuje nową funkcję publikowania postów,

które będą wyświetlały się konkretnej grupie odbiorców – pozwoli to odpowiednie modyfikować treści pod konkretną grupę widzów (możemy klasyfikować ich np. na bliższych i dalszych znajomych).

Artykuł na naszym blogu będziemy aktualizować na bieżąco, gdy tylko pojawią się kolejne newsy! Mamy nadzieję, że był dla Ciebie przydatny. 

Nowość: kanały nadawcze na Instagramie

W czerwcu 2023 Instagram wprowadził kanały nadawcze, czyli narzędzia do jednostronnego przesyłania wiadomości. Dlaczego szef Instagrama nazywa je przełomowym narzędziem? To rozwiązanie, w którym idealnie odnajdują się influencerzy i ich followersi. W kanałach nadawczych twórcy (i tylko oni) publikują ekskluzywne treści, zdjęcia, relacje na żywo lub ankiety, a followersi mogą na nie zareagować. To kanał do komunikacji z fanami, który daje obserwatorom bliżej poznać np. ulubionych twórców internetowych. “Kanały pozwalają tworzyć grupy, otwarte bądź zamknięte, przypominające te np. z Facebooka. Komunikacja w nich jest jednostronna – jedynie ich właściciel tworzy i umieszcza tam treści”.

Notatki głosowe na Instagramie

Wydaje się, że to kolejne działanie Mety, aby nadążyć za TikTokiem. Od teraz do swoich notatek na Instagramie możesz dodać także utwór muzyczny. Ma to zapewnić większe zaangażowanie Twoich obserwatorów. Każdy, kto widzi Twoją notatkę, może w nią kliknąć, by odsłuchać Twój muzyczny “status”.

źródło: socialmediatoday.com

 Opcja pobierania Reels

Instagram wprowadza opcję pobierania publicznie opublikowanych Reels do rolki aparatu, co daje kolejny sposób udostępniania treści Reels. Jak mówi szef Instagrama, Adam Mosseri (na jego kanale na Instagramie):

„W Stanach Zjednoczonych wprowadzamy możliwość pobierania rolek udostępnianych przez konta publiczne do rolki z aparatu. Po prostu dotknij ikony „Udostępnij” na rolce, którą kochasz, i wybierz „Pobierz” (źródło). Twórcy mogą również zrezygnować z dawania innym opcji pobierania ich treści w ustawieniach konta, więc nie wszystkie filmy będą dostępne do pobrania, a treści publikowanych prywatnie nie można zapisywać.

źródło: socialmedtatoday.com

Instagram dodaje opcję trzech współtwórców

Instagram po raz pierwszy uruchomił opcję publikacji współtworzonych postów i Reelsów w 2021 roku, co dało użytkownikom możliwość dzielenia się zasięgiem za pojedynczy post z innym kontem. Obecnie publikację mogą razem współtworzyć już trzy konta, co pozwala poszerzać zasięg i zebrać o wiele więcej interakcji.

Nowe, bardziej zaawansowane narzędzia do tworzenia szablonów Reels:

Instagram wprowadził opcję korzystania “z nowej przeglądarki szablonów, która uporządkuje je według trzech kategorii: „polecane”, „popularne” i „zapisane”. Funkcja ta pozwala na przeglądanie Reelsów innych twórców, które zostały stworzone przy użyciu danego szablonu”. Twórcy Reels zyskują bardziej zaawansowane narzędzia do tworzenia szablonów. Kiedy wybierzesz jeden z nich, “wszystkie kluczowe elementy, takie jak dźwięk, liczba i czas trwania klipów oraz efekty AR, zostaną automatycznie zintegrowane w filmie. Nowa opcja to duże udogodnienie, zapewniając przy tym prostszy i bardziej ekscytujący proces tworzenia filmów” (źródło).

źródło: about.instagram.com

Narzędzia tworzone w oparciu o sztuczną inteligencję

Jednym z takich rozwiązań będą naklejki, a raczej funkcja ich generowania za pomocą prostych poleceń tekstowych. Tak stworzone naklejki wykorzystamy w postach lub relacjach w aplikacji Instagram. “Co ciekawe, wszystkie polecenia użyte do stworzenia naklejek będą widoczne, co może pomóc w lepszym zrozumieniu procesu tworzenia grafik. Wykreowane w ten sposób naklejki nie ograniczą się tylko do konta twórcy – inni użytkownicy również będą mogli z nich korzystać” (źródło).

Łatwiejsze tworzenie Stories

Instagram chce, by użytkownicy mniej korzystali z zewnętrznych aplikacji do edycji materiałów, dlatego planuje opcje, które ułatwią tworzenie stories. Zapowiadane są tu dwie nowe funkcje: „Pędzel AI, który umożliwi zastąpienie fragmentów obrazu inną grafiką oraz Restyle, opcję pozwalającą na wygenerowanie dalszej części obrazu, aby wypełnić ewentualne luki lub zmienić tło” (źródło).

źróło: Socialpress

Rozmowy z AI

W planach Instagrama jest także Chatbot, któremu będzie można zadawać pytania. Narzędzie to będzie miało różne “osobowości”, które wedle upodobań wybiera sobie użytkownik. Najciekawiej zapowiada się jednak funkcja “podsumowywania prywatnych wiadomości z czatów. Ma być ona pomocna, gdy mamy ograniczony czas i nie możemy dokładnie przeczytać wszystkich wiadomości od obserwujących. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji chatbot przeglądnie rozmowy i wyciągnie z nich najważniejsze informacje” (źródło).

Świętowanie urodzin na Instagramie:

Instagram chce zapewnić użytkownikom więcej możliwości wzajemnego świętowania urodzin poprzez efekty urodzinowe na profilach i nowe przypomnienia dla kontaktów.  Aplikacja wprowadzi nowe efekty profili urodzinowych i kontrolę nad tym, kto z Twoich kontaktów zostanie poinformowany o Twoich urodzinach.

źródło: socialmediatoday.com

Nowe opcje w Notkach

Instagram twierdzi również, że funkcja czatu grupowego w skrzynce odbiorczej Notes jest szczególnie popularna wśród młodych użytkowników, dlatego dodaje nowe narzędzia zwiększające zaangażowanie w Notes, w tym klipy audio, które zaczął testować w sierpniu 2023, jak też filmy typu selfie.

źródło: socialmediatoday.com

Wybieraj grupy, którym udostępniasz Stories:

Nowa opcja umożliwia udostępnianie historii wielu listom grup jednocześnie, dzięki czemu możesz lepiej decydować, kto widzi Twoje aktualizacje. Jak widać na przykładzie niżej, udostępnionym przez szefa Instagrama Adama Mosseriego (za pośrednictwem jego kanału na Instagramie), oprócz listy „bliskich znajomych”, która jest dostępna jako opcja udostępniania od 2018 r., Instagram będzie teraz wyświetlał także inne listy, które które utworzyłeś, dzięki czemu możesz udostępniać swoje treści wybranym grupom.

Nowe naklejki na okres świąteczny

Instagram eksperymentuje z nowymi naklejkami, aby ułatwić zaangażowanie w okresie świątecznym. Po pierwsze, Meta opracowuje nową naklejkę “Aplikacja”, która ma umożliwić użytkownikom bezpośrednie promowanie innych aplikacji w ich Stories. Naklejka umożliwiłaby też łatwe przekierowanie widzów do innej aplikacji, co mogłoby być dobre do promowania specjalnych ofert, produktów, pomocnych narzędzi do tworzenia itp.

Instagram eksperymentuje także z nową naklejką “Sekret”, która będzie widoczna tylko dla tych, którzy odpowiedzą na Stories za pomocą wiadomości. Prawdopodobnie umożliwiłoby to twórcy podjęcie decyzji, czy zezwala każdemu użytkownikowi na dostęp do sekretu, czy nie, i mógłby to być interesujący sposób na uzyskanie bardziej bezpośredniej reakcji i zaangażowania.

źródło: socialmediatoday.pl

Instagram wypróbowuje także inną opcję udostępniania muzyki za pomocą naklejki “wybór muzyki”, która umożliwi użytkownikom udostępnianie swoich ulubionych kawałków w danym momencie. Będzie to coś w rodzaju zbiorowej składanki wśród twoich znajomych. 

źródło: socialmediatoday.pl

Instagram dodaje zapętlone klipy wideo
w notatkach

Instagram testuje kolejny nowy dodatek do funkcji DM Notes, która okazała się hitem wśród młodszych użytkowników aplikacji. Teraz, aby usprawnić połączenie z Notkami, Instagram eksperymentuje z filmami typu selfie w Notatkach, zapewniając ruchomy, aktywny element Twoich aktualizacji. Ciekawostka: w czerwcu Meta poinformowała, że nastolatki tworzą notatki 10 razy częściej niż osoby niebędące nastolatkami. Ponadto ponad 20% notatek przez nich utworzonych otrzymuje odpowiedzi.

źródło: socialmediatoday.com

Instagram udostępnia reklamy przypominające do umieszczania w relacjach

Instagram poinformował o kilku nowych aktualizacjach reklam przypominających, które umożliwiają użytkownikom włączenie otrzymywania przypomnień na przykład o nadchodzących premierach, wydarzeniach itp.

Instagram dodaje ankiety w strumieniach komentarzy
w postach i rolkach

Ankiety w komentarzach są obecnie testowane z wybranymi użytkownikami. Jak widać w przykładzie poniżej, nowa opcja umożliwi użytkownikom dodawanie interaktywnych ankiet w strumieniach komentarzy zarówno pod postami, jak i klipami Reels (możesz już uruchamiać ankiety w Stories i wiadomościach).

źródło: socialmediatoday.com

Instagram testuje wspólne posty karuzelowe

Instagram uruchomił nowy test opcji wspólnych postów, który umożliwi innym współtworzenie wpisów w karuzeli. Jak widać w poniższym przykładzie, dzięki nowej opcji użytkownicy będą mogli zezwalać innym na przesyłanie zdjęć lub filmów, które zostaną umieszczone w ich postach karuzelowych. Jeśli więc jest to na przykład zdjęcie z imprezy lub wycieczki grupowej, możesz poprosić innych o dodanie własnych perspektyw w celu stworzenia wspólnej kolekcji.

źródło: socialmediatoday.com

Instagram dodaje wyświetlanie tekstów piosenek w klipach na szpulach

Instagram umożliwi dodawanie tekstów piosenek do Reels, tak jak to już możliwe w Stories, co zapewni kolejną opcję zaangażowania muzycznego w aplikacji. Jak widać w tym przykładzie, teraz, gdy dodasz klip muzyczny do Reelsa, będziesz mógł wybrać opcję tekstu, która wyświetli go jako tekst na ekranie. Następnie możesz wybrać czcionkę, która Ci się podoba, zaznaczyć odpowiednią sekcję i dodać do klipu bardziej szczegółowy element przekazu.

źródło: socialmediatoday.com

Nowa opcja: “Pobierz Reels” na telefon

Instagram ogłosił, że wszyscy użytkownicy mogą teraz pobierać opublikowane Reels w aplikacji, korzystając z funkcji “Pobierz” – o ile tylko twórca danego video zgadza się na pobieranie jego materiałów. Pobrane video (jak widać na drugim zdjęciu poniżej) będą wyświetlane z logo Instagrama i nazwą konta twórcy nałożonymi na klip.

źródło: socialmediatoday.com

Przetwarzanie tekstu na mowę w filmach i relacjach.

Meta dodaje opcję zamiany tekstu na mowę w języku angielskim; dostepne będą też nowe czcionki i style tekstu dla Twoich materiałów. Przetwarzanie tekstu na mowę stało się trendem samym w sobie, a te nowe opcje głosowe bez wątpienia wzbudzą zainteresowanie, zaś alternatywne czcionki tekstowe również poszerzą możliwości kreatywnych prezentacji.

Opcja dodawania memów

Meta testuje także możliwość dodawania klipów z dźwiękiem do Reels za pośrednictwem GIF Meta „Clip Hub”. Zasadniczo umożliwi to dodawanie popularnych memów do własnych zdjęć i filmów, zapewniając kolejną wciągającą opcję publikacji.

źr5ódło: socialmediatoday.com

Ułatwiona edycja wersji roboczych Reels

Ułatwiamy edytowanie rolek w wersjach roboczych, zapewniając usprawniony widok wszystkich zapisanych wersji roboczych. Nie masz pewności, którą z nich edytowałeś? Wkrótce będziesz mógł przeglądać wersje robocze, zmieniać ich nazwy i planować je z wyprzedzeniem (źródło). Może to być znaczące korzyści dla menedżerów mediów społecznościowych, którzy publikują posty ze swoich urządzeń mobilnych.

Aktualizacja: 3.01.2024

Instagram dodaje opcję uniemożliwiającą odwiedzającym rozwijanie Twojego zdjęcia profilowego

Dla większości to prawdopodobnie nic istotnego, ale dla niektórych może to być znacząca zmiana. Instagram dodał niedawno nową opcję, która pozwala uniemożliwić odwiedzającym profil rozwijanie zdjęcia profilowego, co może być sposobem na ochronę Twojej prywatności. Ale może mieć to również wartość praktyczną, polegającą na ograniczaniu podszywania się. W tej chwili osoby podszywające się pod inne osoby mogą ukraść Twoje zdjęcie profilowe, a prawdopodobnie uzyskają lepszą wersję, rozszerzając je na ekranie. Ograniczając rozszerzony widok, może to utrudnić skopiowanie Twojego zdjęcia i mimo że nadal będą mogli ukraść mniejszą wersję, będzie ona podzielona na piksele i tandetna, co może być kolejną oznaką fałszywych kont.

Instagram udostępnia nowe opcje zaangażowania w relacje dzięki niestandardowym szablonom „Dodaj swoje”.

Jak widać na przykładowych ekranach niżej, możesz teraz tworzyć wersje formatów Stories do ponownego wykorzystania, co umożliwi Ci tworzenie niestandardowych quizów, podpowiedzi itp. w oparciu o istniejące narzędzia typu In-Stream. „Ludzie będą mogli tworzyć i udostępniać własne, niestandardowe szablony “Dodaj swoje” z memami, przypinając pliki GIF, tekst i obrazy z galerii do szablonu Story. Szablony Stories “Dodaj swoje” dają ludziom więcej możliwości wyrażania swojej kreatywności w relacjach i dzielenia się tym, co myślą ze swoimi obserwatorami”.

źródło: socialmediatoday.com

Aby utworzyć szablon „Dodaj swój”, najpierw dodaj do swojego Stories dowolne pliki GIF, tekst lub obrazy, które mają być częścią szablonu. Następnie wybierz opcję „Dodaj swoje szablony” z paska naklejek i wybierz elementy, które chcesz przypiąć jako część szablonu. Możesz także użyć własnych szablonów Instagrama, jako bazy lub inspiracji, które możesz wygenerować, dotykając ikony kostki na dole ekranu.

źródło: socialmediatoday.com

Instagram dodaje zapętlone wideo do notatek, nowe opcje odpowiedzi na notatki

Instagram dodaje kilka nowych elementów do swojej funkcji Notatki, w tym notatki wideo, a także nowe opcje zaangażowania, które mają pomóc w zwiększeniu spontanicznych reakcji. Po pierwsze – wspomniane notatki wideo. Teraz, tworząc notatki na wyświetlaczu IG Direct, będziesz mógł dołączyć 2-sekundowe, zapętlone wideo, które będzie widoczne dla Twoich wspólnych obserwujących lub bliskich znajomych w ich pasku notatek przez 24 godziny.

Jak widać w przykładzie, notatki wideo umożliwiają dodanie animowanego elementu do miniatur wyświetlanych na górze skrzynki odbiorczej, co może zwiększyć zaangażowanie obserwatorów. Instagram dodaje także nowe sposoby odpowiadania na notatki za pomocą dźwięku, zdjęć, wideo, GIF-ów i naklejek. Ciekawostka: te funkcje mają za zadanie aktywizowac głównie nastolatków, bo to oni statystycznie 10 razy częściej (niż osoby, które nie sa nastolatkami) tworzą Notatki.

źródło: socialmediatoday.com

Aktualizacja 29.01.2024

Pojawiła się możliwość zatrzymania przesyłania Stories

W najnowszej wersji aplikacji Instagram możesz atrzymać przesyłanie Stories w połowie procesu, co może być cennym sposobem na wykrycie błędów i problemów, zanim staną się widoczne. Podczas przesyłania Stories pojawia się się teraz przycisk, który umożliwia zatrzymanie publikacji Stories po kliknięciu „Udostępnij”.

Możesz zrezygnować z potwierdzeń przeczytania dla DM

Instagram udostępnił użytkownikom możliwość wyłączania potwierdzeń odczytu swoich czatów, dzięki czemu możesz kontrolować, kiedy pojawiają się (lub nie) wskaźniki „Przeczytane” i „Wyświetlone” dla nadawcy w strumieniach wiadomości.

źródło: socialmediatoday.comj

Jak widać w przykładzie powyżej, możesz wyłączyć potwierdzenia przeczytania w skrzynce odbiorczej IG Direct, więc jeśli nie chcesz, aby ludzie widzieli, że przeczytałeś ich wiadomości, możesz po prostu usunąć powiadomienie „Wyświetlono” i trzymać ich w niepewności. To ustawienie jest dostępne w ramach każdego indywidualnego czatu. Aby aktywować nową opcję, możesz dotknąć nazwy użytkownika (lub nazwy czatu grupowego), następnie wybrać „Prywatność i bezpieczeństwo” i wyłączyć opcję „Potwierdzenia przeczytania ”.

Meta wprowadza nowe środki bezpieczeństwa dla nastolatków, aby ograniczyć niechciane kontakty z DM

Meta chce chronić nastolatków, wprowadzając nowe domyślne ograniczenia dotyczące czatu, które jeszcze bardziej zminimalizują liczbę osób, które mogą wysyłać wiadomości do młodych osób. Dorośli będą mieli opcję kontroli czatów swoich nastoletnich dzieci. Dzięki temu można uniemożliwić wysyłanie nastolatkom wiadomości od osób, których nie obserwują. Instagram będzie teraz domyślnie wyłączał możliwość otrzymywania wiadomości od osób, których nastolatkowie nie znają.

Instagram wprowadza nocne zachęty, aby nastolatkowie zamykali go na noc

Zdaniem przedstawicieli Instagrama „ Sen jest ważny, szczególnie dla młodych ludzi, dlatego wprowadzamy nowe nocne podpowiedzi, które pojawią się, gdy nastolatki spędzą więcej niż 10 minut na Instagramie w miejscach takich jak Reels lub Direct Messages późno w nocy. Przypomną nastolatkom, że jest już późno i zachęcą je do zamknięcia aplikacji” (źródło).

źródło: socialmediatoday.com

Jak widać w powyższym przykładzie, komunikaty są dość proste i stanowią w zasadzie cyfrowy odpowiednik rodzica pukającego do drzwi Twojej sypialni i każącego zamknąć ją na noc.

Instagram uruchamia test alternatywnej przestrzeni Flipside

Instagram udostępnił nową opcję testową alternatywnego profilu „Flipside” niewielkiej grupie użytkowników. Opcja  zapewnia przestrzeń profilową, do której masz dostęp tylko Ty i wybrane przez Ciebie kontakty. Po utworzeniu strony Flipside możesz wybrać ją jako odbiorców postu, co oznacza, że ​​Twój post będzie trafiał tylko do tego miejsca. Następnie możesz odwiedzić i wyświetlić Flipside jako alternatywną galerię profili, w której możesz także dodać nową nazwę profilu i zdjęcie, jeśli chcesz. To kolejny sposób, w jaki IG może skupić się na bardziej prywatnym udostępnianiu, co jest ostatnio kluczowym trendem w aplikacjach społecznościowych. Mniej osób publikuje obecnie posty na swoich kanałach publicznych, a więcej osób woli utrzymywać mniejsze, ściślej powiązane społeczności, co Instagram uznał za znaczącą zmianę.

Aktualizacja 14.02.2024

Instagram testuje nową opcję podglądu rozmieszczenia postów w kanale przed publikacją

Instagram wprowadził testy opcji, która umożliwia sprawdzenie, jak posty z kanału będą wyglądać w siatce profilu przed publikacją. Dzięki czemu możesz mieć pewność, że każda aktualizacja będzie pasować do ogólnej estetyki Twojego konta IG. Jak widać na przykładzie udostępnionym poniżej, niektórzy użytkownicy widzą teraz nowy przycisk „Pokaż podgląd” w procesie tworzenia postu. Stuknij w niego, a wyświetli się podgląd miejsca, w którym post zmieści się w bieżącym formacie profilu, łącznie z przypiętymi postami.

źródło: Social media today

Meta przedstawia nowe podejścia do przejrzystości stosowania sztucznej inteligencji

Wraz ze wzrostem wykorzystania sztucznej inteligencji Meta pracuje nad ustanowieniem nowych zasad dotyczących jej ujawniania w swoich aplikacjach. Nałoży to na użytkowników większy obowiązek deklarowania wykorzystania sztucznej inteligencji w swoich treściach, ale także wdroży nowe systemy do wykrywania wykorzystania AI w publikacjach. Dzięki temu wszyscy użytkownicy będą lepiej poinformowani o treściach syntetycznych. Pomoże to ograniczyć np. rozprzestrzenianie się dezinformacji.

Threads testuje nową opcję zapisywania postów

​​Trwają testy dotyczące możliwości zapisywania postów w aplikacji, co było bardzo oczekiwaną aktualizacją funkcji. Sprawi to, że platforma dyskusyjna Meta działająca w czasie rzeczywistym będzie bardziej zgodna z innymi aplikacjami. Jak widać na przykładach poniżej, dla osób znajdujących się w puli testowej nowa opcja „Zapisz” w aplikacji Threads będzie dostępna w menu z trzema kropkami w dowolnym poście w aplikacji. Zapisane posty będą wówczas dostępne w opcjach menu Twojego profilu, tak samo jak na Instagramie.

źródło: Social media today

Instagram dodaje opcję wycinania wideo w celu tworzenia animowanych naklejek

Instagram rozszerzył nową opcję wycinanych naklejek o filmy, dzięki czemu możesz tworzyć animowane naklejki wycięte z dowolnego klipu video, który opublikował_ś w aplikacji. Jak widać na poniższym przykładzie opublikowanym przez Jonaha Manzano, teraz oprócz możliwości wycinania elementów z nieruchomych obrazów, można izolować również GIF-y z filmów. Daje to wiele kreatywnych możliwości na tworzenie personalizowanych naklejek. Jakie są ograniczenia? Aby utworzyć naklejkę z posta, twórca musi opublikować go publicznie, a jednocześnie włączyć uprawnienia dla innych użytkowników do tworzenia wycinków z ich treści. 

Źródło: Social media today

Testowanie postów karuzelowych w Rolkach na Instagramie

Obecnie Instagram pracuje nad karuzelami w Reels, które umożliwią użytkownikom publikowanie wielu filmów i/lub zdjęć w jednym poście na Reels. Jak widać w przykładzie poniżej opublikowanym przez badacza aplikacji Radu Oncescu, użytkownicy Instagrama wkrótce będą mieli nowe opcje publikowania Relacji, z wieloma klatkami na jednej rolce. Działa to dokładnie tak, jak na TikToku, zapewniając więcej sposobów udostępniania nieruchomych obrazów. Może to być przydatny dodatek oferujący nowe możliwości prezentacji produktów i firmy poprzez bardziej rozszerzone opowiadanie historii.

Źródło: Social media today

Instagram testuje nowe limity liczby hashtagów, które można dodać do swoich postów

Instagram ogranicza obecnie liczbę hashtagów, które niektórzy użytkownicy mogą dodać do swoich postów, przy czym pięć to maksymalna liczba tagów, które można uwzględnić w ramach jednej aktualizacji.

źródło: Social media today

Jak widać na przykładzie powyżej, niektórzy użytkownicy widzą już wyskakujące okienko z limitem podczas dodawania hashtagów w edytorze IG. Ma to sens, biorąc pod uwagę, że Meta nałożyła również ograniczenia na liczbę tagów na jeden post w Threads. Limity te mają zmniejszyć możliwości spamerów w zakresie atakowania popularnych tematów zawartych w hashtagach.

Aktualizacja: 12.04.2024

Instagram udostępnia wskazówki, które pomogą Ci stworzyć więcej wyróżniających się Stories:

Jedną z nich jest tworzenie szablonów naklejek, która zapraszają innych użytkowników do współtworzenia Stories za pomocą zachęty „Wyślij swoje”, co jest łatwym sposobem na zwiększenie bezpośredniego zaangażowania i interakcji. Instagram twierdzi, że użytkownicy mogą dodawać do swoich szablonów pliki GIF, tekst lub obrazy, co pomaga zwiększać zaangażowanie.

źródło: socialmediatoday.com

Aby utworzyć szablon Dodaj swoje, wybierz „Dodaj szablony” z zasobów naklejek. Możesz utworzyć niestandardowy szablon lub dotknąć kostki, aby uzyskać inspirację. Gdy udostępnisz swoje Stories, każdy będzie mógł skorzystać z Twojego szablonu i dodać do niego coś od siebie (źródło).

Kolejną z opcji na zaangażowanie w Stories jest opcja Układ:

Układ umożliwia prezentację wielu obrazów w kreatywny sposób.

Przed zrobieniem zdjęcia dotknij ikony Układ. Możesz kliknąć „Zmień siatkę”, aby zmienić układ zdjęć. Następnie możesz zrobić serię zdjęć aparatem lub wybrać zdjęcia z rolki aparatu (źródło).

źródło: socialmediatoday.com

Wypełnienie tła Stories jednolitym kolorem może również sprawić, że Twoje Historie będą wyglądać bardziej profesjonalnie. Możesz to łatwo zrobić, wybierając żądany kolor, a następnie dotykając i przytrzymując okno Stories.

Możesz także dodać przezroczystą nakładkę do swojej historii, wykonując te same czynności – po prostu wybierz ikonę zakreślacza przed naciśnięciem ekranu w celu wypełnienia.

Instagram zauważa również, że możesz wybierać zmienne opcje kolorów, naciskając i przytrzymując kolor, aby uzyskać gradientowe wyświetlanie kolorów do wyboru.

źródło: socialmediatoday.com

Możesz także sprawić, że emoji będą „świecić” w swojej relacji:

Użyj narzędzia tekstowego, aby wpisać żądany emoji. Następnie wybierz neonową czcionkę kursywną i włącz kolor tekstu tła. Twoje emoji będzie teraz otoczone delikatną poświatą. Kolor blasku można także zmienić za pomocą próbnika kolorów (źródło).

Instagram dodaje naklejkę Powiadom, aby pomóc twórcom zmaksymalizować liczbę połączeń z fanami:

Jak widać na przykładzie niżej, korzystając z nowej naklejki Powiadom, twórcy będą mogli poprosić odbiorców o ustawienie przypomnienia, aby mieć pewność, że zobaczą swoje nadchodzące posty w aplikacji. Gdy widz kliknie naklejkę Powiadom, będzie mógł wybrać elementy, o których będzie otrzymywać powiadomienia, co może być dobrym sposobem na pokonanie typowych frustracji związanych z tym, że algorytm nie przekazuje odbiorcom Twoich aktualizacji.

źródło: socialmediatoday.com

​​Notatki profilowe będą dostępne dla wszystkich użytkowników:

Instagram potwierdził, że wkrótce zacznie wyświetlać notatki w profilach uzytkowników, co zapewni kolejny sposób wykorzystania tej opcji na zachęcające do rozmowy w celu zwiększenia zaangażowania. Jak widać w poniższym przykładzie, Notatki profilu na Instagramie zapewnią inny sposób informowania innych o tym, co robisz lub o czym myślisz, a kontakty będą mogły także zostawiać notatki na profilach znajomych, aby przyspieszyć interakcję.

źródło: socialmediatoday.com

Aktualizacja 17.05.2024 r.

Instagram testuje opcję “czyszczenia” Reels

Co to oznacza? Wygląda na to, że Instagram eksperymentuje z nową opcją, która umożliwi ukrycie opisu i przycisków interfejsu użytkownika w klipach Reels, zapewniając lepszą jakość/vidoczność podczas oglądania. Jak widać na przykładzie niżej, Instagram eksperymentuje z tak zwanym trybem czyszczenia, który można aktywować poprzez długie naciśnięcie rolki. Po włączeniu cały interfejs użytkownika i opisy zostaną ukryte, dzięki czemu uzytkownik będzie mógł bardziej skupić się na głównej treści wideo.

źródło: socialmediatoday.com

Instagram dodaje cztery opcje interaktywnych naklejek

Instagram dodał już 4 nowe opcje interaktywnych naklejek, które mają zachęcać do większego zaangażowania i interakcji typu In-Stream. To ważne szczególnie w czasach, gdy coraz więcej działań związanych z udostępianiem przenosi się na prywatne chaty. Za pomocą naklejek Instagram stara się zapewnić więcej opcji i zachować interaktywność typu In-Stream. Więcej o nowych naklejkach przeczytasz na posrtalu socialmediatoday.com.

źródło: socialmediatoday.com

Instagram testuje notatki na temat postów i rolek

Po eksperymentach z Notatkami  Instagram uruchomił właśnie test na żywo rozszerzonych opcji Notatek z wybranymi użytkownikami. Jak widać na poniższym przykładzie, niektórzy użytkownicy są teraz informowani, że mogą dodawać notatki do postów i klipów, co zapewnia więcej sposobów do zaangażowania odbiorców.

źródło: socialmediatoday.com

Instagram uruchamia nową serię wywiadów z najlepszymi twórcami

Szukasz sposobów na udoskonalenie swojej strategii IG? Te wywiady mogą Ci pomóc! Instagram uruchomił nową serię wywiadów informacyjnych, w której twórcy IG będą rozmawiać z liderami rozwoju Instagrama na temat platformy, ich obaw, wyzwań itp. W pierwszym odcinku tej serii „Creator POV” twórca komedii @ezee rozmawia z szefem Instagrama Adamem Mosserim na różne tematy, od strategii platformy, nowych funkcji, wydajności filmów w porównaniu ze zdjęciami, dzielenia się pozytywnym nastawieniem i nie tylko. Możesz zobaczyć nagranie TUTAJ.