Nowe funkcje na Instagramie, które warto poznać w 2023 roku! [Aktualizacja]

Judyta Kokoszkiewicz Social Media

Jak wiesz, Instagram wciąż testuje nowe rozwiązania i funkcje, które mają na celu jeszcze bardziej zachęcić do korzystania z aplikacji. Sprawdź, jakie funkcjonalności wprowadzono w ostatnim czasie!

Jeszcze jakiś czas temu nowością były dla nas statyczne posty z opcją dodania muzyki czy publikacje współdzielone. Pora na kilka nowych funkcji Instagrama – poznasz je w tym artykule, który planujemy aktualizować na bieżąco. Trzymaj rękę na pulsie, ponieważ Instagram wciąż zaskakuje ciekawymi rozwiązaniami zarówno dla twórców, marek, jak i “zwykłych” użytkowników. Aktualizacja: (14.03.2023)

Instagram testuje nową naklejkę „Top 3” do relacji:

źródło: https://www.socialmediatoday.com/news/instagrams-testing-a-new-top-3-sticker-for-stories/644881/

Instagram testuje obecnie nową opcję naklejek Top 3 dla Stories, która umożliwiłaby ludziom wyróżnienie ich 3 ulubionych kont, utworów, miejsc itp.

Instagram rozszerza narzędzia do weryfikacji wieku użytkowników:

Instagram rozwija swój program do weryfikacji wieku na kilka kolejnych regionów, ponieważ chce usprawnić procesy wyjaśniania i potwierdzania wieku użytkowników oraz ograniczania ich ekspozycji w aplikacji. Dzięki temu uzytkownik uniknie np. wyświetlania nieodpowiednich dla jego wieku reklam. Sam proces proces weryfikacji wieku na Instagramie, wprowadzony początkowo w Stanach Zjednoczonych wymaga od uzytkownika wersyfikacji wieku za pomcą jednego z trzech sposobów:

  • Prześlij swój identyfikator urzędowy
  • Nagraj selfie wideo
  • Poproś wspólnych znajomych o zweryfikowanie ich wieku (źródło).
nowe funkcje na Instagramie
źródło: https://www.socialmediatoday.com/news/instagram-expands-age-verification-tools-to-more-regions/644042/

Kanały chat na Instagramie:

Instagram wprowadza nową funkcję o nazwie „Kanały na Instagramie”, która jest o funkcją przesyłania wiadomości grupowych w aplikacji, dzięki której możesz być na bieżąco z określonymi tematami, markami, osobami itp. Gdy dołączysz do kanału, zostanie on dodany do Twojej listy czatów IG Direct. Potem możesz czytać wiadomości publikowane na czacie i odpowiadać na nie. Jak widać na poniższych zrzutach ekranu z najnowszej historii IG Marka Zuckerberga, kanały na Instagramie to „czat z transmisją”, który będzie obsługiwał tekst, obrazy i ankiety, a wszystko to w IG Direct.

źródło: socialmediatoday.com

Funkcja Memories w fazie testów:

Instagram testuje nowy sposób zachęcania użytkowników do ponownego udostępniania swoich starych postów, a opcja „Memory” Story pojawia się teraz w kanałach niektórych użytkowników. To funkcja archiwizacji, ale oprawiona w inne ramy: po dotknięciu historii wspomnienia zostaną wyświetlone poprzednie historie, które udostępniłeś w okolicach tej daty, jak na poniższym screenie:

źródło: https://www.socialmediatoday.com/

Wirtualne prezenty dla twórców, czyli nowa funkcja Instagrama:

To funkcjonalność, którą pewnie wiele osób kojarzy z TikToka. Po przetestowaniu tej opcji Instagram wprowadził funkcję wirtualnych prezentów od fanów. Można je będzie przyznać twórcom rolek, używając specjalnego przycisku “Wyślij prezent” na ich klipach. 

Aby wyrazić uznanie dla twórcy:

  1. Przejdź do rolki twórcy.
  2. Dotknij opcji Wyślij prezent.
  3. Dotknij pozycji Saldo gwiazdek w prawym górnym rogu.
  4. Wybierz liczbę gwiazdek, które chcesz dodać do salda.
  5. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby przejść do kasy.
  6. Wybierz prezent, który chcesz podarować, i dotknij Wyślij.
  7. Na ekranie pojawi się powiadomienie z informacją, że Twój prezent został wysłany do twórcy (źródło: Facebook).

Ważne: swojej puli gwiazdek z Instagrama nie możesz wysyłać twórcom z Facebooka i na odwrót: gwiazdki z Facebooka nie mogą być przekazane twórcom z Instagrama.  

Nowa funkcja na Instagramie – notatki: 

To funkcja, która pozwala umieszczać krótki tekst w formie statusu. Notatka może liczyć do 60 znaków – można ją przesyłać wybranym znajomym lub followersom. Czas wyświetlania na górze listy znajomych wynosi 24 godziny. Odpowiedź na notatkę wpada do naszej skrzynki wiadomości. Tak nową funkcję komentuje Adam Mosseri, szef Instagrama:

Podczas testów dowiedzieliśmy się, że ludzie lubią mieć lekki, łatwy sposób dzielenia się tym, co im leży na sercu i rozpoczynania rozmów. Od prośby o rekomendacje po dzielenie się tym, co akurat robią. Notatki dają ludziom swobodny i spontaniczny sposób wyrażania siebie i łączenia się ze sobą. 

nowe funkcje na Instagramie
Źródło: Wirtualne media

Powrót do korzeni, czyli ukłon w stronę postów statycznych:

Dobra wiadomość dla purystów z Instagrama – szef Instagrama, Adam Mosseri, mówi, że platforma zbyt mocno naciskała na przesyłanie filmów i będzie starała się ponownie skupić na zdjęciach w 2023 roku. Mosseri wygłosił tę uwagę w ramach swojej cotygodniowej serii Q and A, prowadzonej w jego IG Stories .

 Wypowiedź szefa Instagrama niżej:

„ Myślę, że w 2022 roku zbytnio koncentrowaliśmy się na wideo i przesunęliśmy ranking zbyt daleko i zasadniczo pokazaliśmy za dużo filmów i za mało zdjęć”. Mosseri zauważa ponadto, że zdjęcia pozostaną głównym celem aplikacji i że kluczowe będzie zachowanie odpowiedniej równowagi w tym zakresie.

Kolejna przydatna ciekawostka o nowościach na Instagramie: pojawiła się opcja sprawdzenia, czy nowi followersi przyszli do nas po obejrzeniu rolki: 

nowe funkcje na Instagramie

Artykuł na naszym blogu będziemy aktualizować na bieżąco, gdy tylko pojawią się kolejne newsy! Mamy nadzieję, że był dla Ciebie przydatny.