Nowe funkcje na Instagramie, które warto poznać w 2023 roku! [Aktualizacja]

Judyta Kokoszkiewicz Social Media

Jak wiesz, Instagram wciąż testuje nowe rozwiązania i funkcje, które mają na celu jeszcze bardziej zachęcić do korzystania z aplikacji. Sprawdź, jakie funkcjonalności wprowadzono w ostatnim czasie!

Jeszcze jakiś czas temu nowością były dla nas statyczne posty z opcją dodania muzyki czy publikacje współdzielone. Pora na kilka nowych funkcji Instagrama – poznasz je w tym artykule, który planujemy aktualizować na bieżąco. Trzymaj rękę na pulsie, ponieważ Instagram wciąż zaskakuje ciekawymi rozwiązaniami zarówno dla twórców, marek, jak i “zwykłych” użytkowników. Aktualizacja: (31.08.2023)

Instagram testuje nową naklejkę „Top 3” do relacji:

źródło: https://www.socialmediatoday.com/news/instagrams-testing-a-new-top-3-sticker-for-stories/644881/

Instagram testuje obecnie nową opcję naklejek Top 3 dla Stories, która umożliwiłaby ludziom wyróżnienie ich 3 ulubionych kont, utworów, miejsc itp.

Instagram rozszerza narzędzia do weryfikacji wieku użytkowników:

Instagram rozwija swój program do weryfikacji wieku na kilka kolejnych regionów, ponieważ chce usprawnić procesy wyjaśniania i potwierdzania wieku użytkowników oraz ograniczania ich ekspozycji w aplikacji. Dzięki temu uzytkownik uniknie np. wyświetlania nieodpowiednich dla jego wieku reklam. Sam proces proces weryfikacji wieku na Instagramie, wprowadzony początkowo w Stanach Zjednoczonych wymaga od uzytkownika wersyfikacji wieku za pomcą jednego z trzech sposobów:

  • Prześlij swój identyfikator urzędowy
  • Nagraj selfie wideo
  • Poproś wspólnych znajomych o zweryfikowanie ich wieku (źródło).
nowe funkcje na Instagramie
źródło: https://www.socialmediatoday.com/news/instagram-expands-age-verification-tools-to-more-regions/644042/

Kanały chat na Instagramie:

Instagram wprowadza nową funkcję o nazwie „Kanały na Instagramie”, która jest o funkcją przesyłania wiadomości grupowych w aplikacji, dzięki której możesz być na bieżąco z określonymi tematami, markami, osobami itp. Gdy dołączysz do kanału, zostanie on dodany do Twojej listy czatów IG Direct. Potem możesz czytać wiadomości publikowane na czacie i odpowiadać na nie. Jak widać na poniższych zrzutach ekranu z najnowszej historii IG Marka Zuckerberga, kanały na Instagramie to „czat z transmisją”, który będzie obsługiwał tekst, obrazy i ankiety, a wszystko to w IG Direct.

źródło: socialmediatoday.com

Funkcja Memories w fazie testów:

Instagram testuje nowy sposób zachęcania użytkowników do ponownego udostępniania swoich starych postów, a opcja „Memory” Story pojawia się teraz w kanałach niektórych użytkowników. To funkcja archiwizacji, ale oprawiona w inne ramy: po dotknięciu historii wspomnienia zostaną wyświetlone poprzednie historie, które udostępniłeś w okolicach tej daty, jak na poniższym screenie:

źródło: https://www.socialmediatoday.com/

Wirtualne prezenty dla twórców, czyli nowa funkcja Instagrama:

To funkcjonalność, którą pewnie wiele osób kojarzy z TikToka. Po przetestowaniu tej opcji Instagram wprowadził funkcję wirtualnych prezentów od fanów. Można je będzie przyznać twórcom rolek, używając specjalnego przycisku “Wyślij prezent” na ich klipach. 

Aby wyrazić uznanie dla twórcy:

  1. Przejdź do rolki twórcy.
  2. Dotknij opcji Wyślij prezent.
  3. Dotknij pozycji Saldo gwiazdek w prawym górnym rogu.
  4. Wybierz liczbę gwiazdek, które chcesz dodać do salda.
  5. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby przejść do kasy.
  6. Wybierz prezent, który chcesz podarować, i dotknij Wyślij.
  7. Na ekranie pojawi się powiadomienie z informacją, że Twój prezent został wysłany do twórcy (źródło: Facebook).

Ważne: swojej puli gwiazdek z Instagrama nie możesz wysyłać twórcom z Facebooka i na odwrót: gwiazdki z Facebooka nie mogą być przekazane twórcom z Instagrama.  

Nowa funkcja na Instagramie – notatki: 

To funkcja, która pozwala umieszczać krótki tekst w formie statusu. Notatka może liczyć do 60 znaków – można ją przesyłać wybranym znajomym lub followersom. Czas wyświetlania na górze listy znajomych wynosi 24 godziny. Odpowiedź na notatkę wpada do naszej skrzynki wiadomości. Tak nową funkcję komentuje Adam Mosseri, szef Instagrama:

Podczas testów dowiedzieliśmy się, że ludzie lubią mieć lekki, łatwy sposób dzielenia się tym, co im leży na sercu i rozpoczynania rozmów. Od prośby o rekomendacje po dzielenie się tym, co akurat robią. Notatki dają ludziom swobodny i spontaniczny sposób wyrażania siebie i łączenia się ze sobą. 

nowe funkcje na Instagramie
Źródło: Wirtualne media

Powrót do korzeni, czyli ukłon w stronę postów statycznych:

Dobra wiadomość dla purystów z Instagrama – szef Instagrama, Adam Mosseri, mówi, że platforma zbyt mocno naciskała na przesyłanie filmów i będzie starała się ponownie skupić na zdjęciach w 2023 roku. Mosseri wygłosił tę uwagę w ramach swojej cotygodniowej serii Q and A, prowadzonej w jego IG Stories .

 Wypowiedź szefa Instagrama niżej:

„ Myślę, że w 2022 roku zbytnio koncentrowaliśmy się na wideo i przesunęliśmy ranking zbyt daleko i zasadniczo pokazaliśmy za dużo filmów i za mało zdjęć”. Mosseri zauważa ponadto, że zdjęcia pozostaną głównym celem aplikacji i że kluczowe będzie zachowanie odpowiedniej równowagi w tym zakresie.

Kolejna przydatna ciekawostka o nowościach na Instagramie: pojawiła się opcja sprawdzenia, czy nowi followersi przyszli do nas po obejrzeniu rolki: 

nowe funkcje na Instagramie

Instagram pozwala dodać aż do 5 aktywnych linków do BIO:

źródło: mashable.com

Wiosenne nowości na Instagramie: GIF-y w komentarzach:

Instagram daje możliwość zamieszczania GIF-ów w komentarzach: nowość została ogłoszona 16 maja przez szefa Instagrama, Adama Mosseriego:

Instagram testuje nową funkcję publikowania postów,

które będą wyświetlały się konkretnej grupie odbiorców – pozwoli to odpowiednie modyfikować treści pod konkretną grupę widzów (możemy klasyfikować ich np. na bliższych i dalszych znajomych).

Artykuł na naszym blogu będziemy aktualizować na bieżąco, gdy tylko pojawią się kolejne newsy! Mamy nadzieję, że był dla Ciebie przydatny. 

Nowość: kanały nadawcze na Instagramie

W czerwcu 2023 Instagram wprowadził kanały nadawcze, czyli narzędzia do jednostronnego przesyłania wiadomości. Dlaczego szef Instagrama nazywa je przełomowym narzędziem? To rozwiązanie, w którym idealnie odnajdują się influencerzy i ich followersi. W kanałach nadawczych twórcy (i tylko oni) publikują ekskluzywne treści, zdjęcia, relacje na żywo lub ankiety, a followersi mogą na nie zareagować. To kanał do komunikacji z fanami, który daje obserwatorom bliżej poznać np. ulubionych twórców internetowych. “Kanały pozwalają tworzyć grupy, otwarte bądź zamknięte, przypominające te np. z Facebooka. Komunikacja w nich jest jednostronna – jedynie ich właściciel tworzy i umieszcza tam treści”.

Notatki głosowe na Instagramie

Wydaje się, że to kolejne działanie Mety, aby nadążyć za TikTokiem. Od teraz do swoich notatek na Instagramie możesz dodać także utwór muzyczny. Ma to zapewnić większe zaangażowanie Twoich obserwatorów. Każdy, kto widzi Twoją notatkę, może w nią kliknąć, by odsłuchać Twój muzyczny “status”.

źródło: socialmediatoday.com

 Opcja pobierania Reels

Instagram wprowadza opcję pobierania publicznie opublikowanych Reels do rolki aparatu, co daje kolejny sposób udostępniania treści Reels. Jak mówi szef Instagrama, Adam Mosseri (na jego kanale na Instagramie):

„W Stanach Zjednoczonych wprowadzamy możliwość pobierania rolek udostępnianych przez konta publiczne do rolki z aparatu. Po prostu dotknij ikony „Udostępnij” na rolce, którą kochasz, i wybierz „Pobierz” (źródło). Twórcy mogą również zrezygnować z dawania innym opcji pobierania ich treści w ustawieniach konta, więc nie wszystkie filmy będą dostępne do pobrania, a treści publikowanych prywatnie nie można zapisywać.

źródło: socialmedtatoday.com

Instagram dodaje opcję trzech współtwórców

Instagram po raz pierwszy uruchomił opcję publikacji współtworzonych postów i Reelsów w 2021 roku, co dało użytkownikom możliwość dzielenia się zasięgiem za pojedynczy post z innym kontem. Obecnie publikację mogą razem współtworzyć już trzy konta, co pozwala poszerzać zasięg i zebrać o wiele więcej interakcji.

Nowe, bardziej zaawansowane narzędzia do tworzenia szablonów Reels:

Instagram wprowadził opcję korzystania “z nowej przeglądarki szablonów, która uporządkuje je według trzech kategorii: „polecane”, „popularne” i „zapisane”. Funkcja ta pozwala na przeglądanie Reelsów innych twórców, które zostały stworzone przy użyciu danego szablonu”. Twórcy Reels zyskują bardziej zaawansowane narzędzia do tworzenia szablonów. Kiedy wybierzesz jeden z nich, “wszystkie kluczowe elementy, takie jak dźwięk, liczba i czas trwania klipów oraz efekty AR, zostaną automatycznie zintegrowane w filmie. Nowa opcja to duże udogodnienie, zapewniając przy tym prostszy i bardziej ekscytujący proces tworzenia filmów” (źródło).

źródło: about.instagram.com

Narzędzia tworzone w oparciu o sztuczną inteligencję

Jednym z takich rozwiązań będą naklejki, a raczej funkcja ich generowania za pomocą prostych poleceń tekstowych. Tak stworzone naklejki wykorzystamy w postach lub relacjach w aplikacji Instagram. “Co ciekawe, wszystkie polecenia użyte do stworzenia naklejek będą widoczne, co może pomóc w lepszym zrozumieniu procesu tworzenia grafik. Wykreowane w ten sposób naklejki nie ograniczą się tylko do konta twórcy – inni użytkownicy również będą mogli z nich korzystać” (źródło).

Łatwiejsze tworzenie Stories

Instagram chce, by użytkownicy mniej korzystali z zewnętrznych aplikacji do edycji materiałów, dlatego planuje opcje, które ułatwią tworzenie stories. Zapowiadane są tu dwie nowe funkcje: „Pędzel AI, który umożliwi zastąpienie fragmentów obrazu inną grafiką oraz Restyle, opcję pozwalającą na wygenerowanie dalszej części obrazu, aby wypełnić ewentualne luki lub zmienić tło” (źródło).

źróło: Socialpress

Rozmowy z AI

W planach Instagrama jest także Chatbot, któremu będzie można zadawać pytania. Narzędzie to będzie miało różne “osobowości”, które wedle upodobań wybiera sobie użytkownik. Najciekawiej zapowiada się jednak funkcja “podsumowywania prywatnych wiadomości z czatów. Ma być ona pomocna, gdy mamy ograniczony czas i nie możemy dokładnie przeczytać wszystkich wiadomości od obserwujących. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji chatbot przeglądnie rozmowy i wyciągnie z nich najważniejsze informacje” (źródło).