Naming – czyli jak nazwać markę, aby wyróżnić się z tłumu!

Artur Łazar Content Marketing

W Polsce codziennie rejestrowanych jest ok. tysiąca nowych firm. Każda z nich musi mieć nazwę, która pozwoli wyróżnić się na tle konkurencji. Jak wybrać tę właściwą? Sprawdź, na czym polega naming!

Czym kierować się przy tworzeniu nazwy dla marki? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z namingiem znajdziesz w dalszej części tekstu!

Czym jest naming?

Naming to proces tworzenia nazwy marki. Ten element jest kluczowy w budowaniu wizerunku firmy, pomaga w jej identyfikacji oraz zapamiętaniu przez konsumentów. W procesie tworzenia nazwy ważne jest uwzględnienie wartości i celów marki oraz zrozumienie grupy docelowej. Nazwa powinna być łatwa do zapamiętania, wymawiania i zapisania, a także kojarzyć się z wartościami i ideami, które dana marka reprezentuje.

Dlaczego odpowiedni naming marki jest ważny?

Odpowiednio dobrany naming marki jest ważny z wielu powodów, zarówno tych marketingowych, jak i biznesowych. Które z nich są najważniejsze?

 • Rozpoznawalność — nazwa marki jest jej wizytówką, która pozwala na łatwe zapamiętanie marki przez klientów. Dobra nazwa powinna być oryginalna, łatwa do zapamiętania i wpadająca w ucho.
 • Budowanie wizerunku — odpowiedni naming może pomóc w budowaniu określonego wizerunku firmy. Dobra nazwa powinna być zgodna z wartościami, misją i filozofią marki oraz przekazywać jej unikalne cechy i korzyści dla klientów.
 • Marketing — naming jest kluczowym elementem w strategii marketingowej, który przyczynia się do zwiększenia świadomości marki.
 • Prawa własności intelektualnej — nazwa Twojej marki może być zarejestrowana jako znak towarowy. W takim przypadku zyskujesz prawo do jej wyłącznego używania i ochronę przed nieautoryzowanym wykorzystaniem przez innych.
 • Skuteczność komunikacji — chwytliwa i łatwa do zapamiętania nazwa marki może pomóc w skutecznej komunikacji i budowaniu długofalowych relacji z klientami.
naming

Czym kierować się przy wyborze nazwy marki?

Przy wyborze namingu kieruj się kilkoma kryteriami, które pomogą stworzyć dobrą i skuteczną nazwę. Przede wszystkim postaw na unikalność. Nazwa marki powinna być oryginalna i wyróżniać się spośród innych brandów, szczególnie z tej samej branży. Dzięki temu potencjalni klienci łatwiej zapamiętają i rozpoznają Twoją markę. Ponadto zadbaj o to, aby nazwa miała pozytywny wydźwięk i budziła skojarzenia związane z działalnością marki. 

Równie ważna jest łatwość zapamiętywania. Mając to na uwadzę unikaj nazw zbyt skomplikowanych, trudnych do wymówienia lub zapisania. Zamiast tego postaw na krótkie, 2-3 sylabowe wyrazy, które powszechnie budzą pozytywne skojarzenia. Przed wyborem nazwy koniecznie sprawdź, czy nie jest już ona zarejestrowana jako znak towarowy lub domena internetowa. Warto również upewnić się, że nazwa nie jest łudząco podobna do innych marek, aby uniknąć problemów prawnych oraz nie wprowadzać odbiorców w błąd.

Jeśli planujesz działalność na rynkach międzynarodowych, postaraj się wybrać nazwę, która będzie łatwa w wymowie i zrozumiała dla szerokiego grona odbiorców. W takim przypadku najlepiej postawić na nazewnictwo w języku angielskim. Co do zasady, nazwa powinna odzwierciedlać charakter działalności marki, jednak nie musi odnosić się do niego wprost. Nazwy wielu znanych marek oparte są na skojarzeniach, które wraz z odpowiednim logotypem pozostają w pamięci odbiorców na stałe. 

Naming: jak wygląda proces tworzenia nazwy marki?

Proces tworzenia namingu może wyglądać różnie w zależności od branży, celów i preferencji marki. Niemniej jednak ogólny zakres prac obejmuje kilka kluczowych etapów.

 1. Analiza rynku i konkurencji — przed rozpoczęciem tworzenia nazwy marki dokładnie przeanalizuj rynek, na którym będzie funkcjonować marka oraz konkurencję. Możesz szukać inspiracji w nazwach innych marek związanych z branżą, jednak w żadnym wypadku nie uciekaj się do plagiatu! 
 2. Zdefiniowanie wartości marki — dobra nazwa powinna odzwierciedlać charakter brandu. Stawiasz na powagę i wysoką jakość produktów, luźną komunikację, a może wyrazistość i kontrowersyjność? Nazwa marki nie musi w dosłowny sposób przekazywać jej wartości, jednak warto, aby już przy pierwszy kontakcie nakierowała odbiorcę na to z jakim brandem ma do czynienia.
 3. Generowanie pomysłów — po zdefiniowaniu wartości i celów marki przejdź do generowania pomysłów na naming. Możesz korzystać z różnych technik, takich jak tworzenie listy słów kluczowych, wykorzystanie akronimów, łączenie słów, słowotwórstwo itp.
 4. Weryfikacja pomysłów — po wygenerowaniu kilku pomysłów na nazwę marki zweryfikuj je pod kątem unikalności, łatwości zapamiętywania i skojarzeń, które budzi. W tym celu przedstaw swoje pomysły zarówno współpracownikom, jak i ludziom, którzy nie są związani z Twoją marką. Takie działanie ułatwi Ci podjęcie obiektywnej decyzji.
 5. Wybór ostatecznej nazwy — po weryfikacji i wyeliminowaniu pomysłów, które nie spełniają wymagań, wybierz ostateczną nazwę marki.
 6. Opracowanie logo i identyfikacji wizualnej — po wybraniu nazwy marki należy opracować logo i identyfikację wizualną, które będą reprezentować markę.

Podsumowując, naming ma niebagatelne znaczenie w kontekście zbudowania świadomości nowego brandu na rynku. Chwytliwa, zapadająca w pamięć nazwa marki znacząco ułatwi Ci dotarcie do potencjalnych klientów i zbudowanie z nimi długofalowej relacji, która przełoży się na sukces sprzedażowy!