Jak zrobić live na Tik Toku? Porady dla początkujących

Judyta Kokoszkiewicz Social Media

Poznaj bliżej format live na TikToku! Kto może transmitować na żywo, gdzie szukać transmisji, ile lat trzeba mieć, by móc wysyłać prezenty w trakcie trwania live’a? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Jeśli zastanawiał_ś się kiedyś, jak zacząć transmitować live na TikToku, albo – dlaczego ten format może być wartościowy, ten wpis jest dla Ciebie. Podobnie, jak na Instagramie czy Facebooku – transmisja na żywo zwiększa zaangażowanie i zasięg (szczególnie, gdy transmitujesz z gośćmi), pomaga też wzmocnić relację z obserwatorami. To format, który możesz wykorzystać do sekcji pytań i odpowiedzi, przedstawienia nowego  produktu, czy też zapowiedzenia interesującej premiery. Dość popularnym zjawiskiem są też transmisje live np. z gotowania, konferencji prasowej czy wykonywania makijaży. 


Zalety formatu TikTok LIVE

Tu należy wymienić z pewnością możliwość wchodzenia w interakcję (na linii widz – twórca) w czasie rzeczywistym. Ponadto jako twórca możesz mieć dostęp do funkcji LIVE: np. takich jak efekty, hosting dla wielu gości, moderacja, otrzymywanie prezentów (monetyzowanie konta na TikToku) czy i inne ustawienia. Natomiast będąc widzem możesz wspierać treści live swoich ulubionych tiktokerów. W jaki sposób? Oglądając ich filmy na żywo,  uczestnicząc w czacie, reagując na ich live za pomocą wirtualnych prezentów i nie tylko.

Jakie warunki musisz spełnić, by transmitować live na TikToku?

  • Jako twórca: musisz mieć ukończone 18 lat (niektóre źródła podają 16 lat).
  • Jako widz: mieć ukończone 18 lat, aby móc wysyłać lub otrzymywać prezenty podczas transmisji NA ŻYWO (źródło: TikTok).
  • Ponadto, aby zyskać możliwość transmitowania live na TikToku, musisz mieć na swoim koncie minimum 1000 obserwujących (ta liczba może się różnić w zależności od regionu świata).
źródło: https://www.tiktok.com/@ola_mrozowska/live

Jak odpalić Live na TikToku?

  1. Gdy wejdziesz w aplikację, kliknij ikonę („+”).
  2. Wybierasz „live”.
  3. Następnie będzie widoczny podgląd swojej transmisji. Możesz dodać krótki tytuł, wybrać filtry, dać opcję komentowania wybrać efekty specjalne.
  4. Kliknij czerwony przycisk, by rozpocząć transmitowanie.
  5. Zakończ – także klikając czerwony przycisk.

Gdzie szukać aktualnie transmitowanych live’ów na TikToku?

Aby obejrzeć czyjąś transmisję na żywo, wystarczy otworzyć aplikację TikTok, a następnie dotknąć opcji LIVE u góry, aby obejrzeć filmy twórców, którzy aktualnie prowadzą transmisję. Możesz również oglądać filmy na żywo, które pojawiają się w sekcji „Dla Ciebie” i „Obserwowani”, w skrzynce odbiorczej, wynikach wyszukiwania i profilach innych twórców.

Ciekawostka:

Kiedy zaczynasz transmisję live, możesz odwrócić kamerę, dodać efekty, filtrować komentarze, a nawet dodać swoich zaufanych moderatorów (do 20 osób).

O co chodzi z diamentami na TikToku?

TikTok daje Ci możliwość otrzymywania prezentów od widzów, którzy oglądają Twój live. W ramach uznania za Twoje działanie dostajesz od nich Diamenty, które możesz wymienić na pieniądze (w momencie, gdy osiągniesz minimum 100 diamentów). Obserwujący mogą się dzielić monetami bezpośrednio lub np. wykorzystać je do zakupów w Twoim imieniu. Jak widzisz, dzięki live’om możesz monetyzować swoją obecność na TikToku jako twórca internetowy, lub budować świadomość marki/produktu, przedstawiając go na żywo w formacie video.