Jak wprowadzić uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Twoim koncie FB?

Judyta Kokoszkiewicz Social Media

Prowadzisz firmowy profil na FB i zależy Ci na bezpieczeństwie konta oraz ochronie danych? Zabezpiecz się przed intruzami na swojej stronie, wprowadzając uwierzytelnianie dwuskładnikowe przy logowaniu. 

Dzięki temu uchronisz np. zasięgowy fanpage, w który inwestujesz swój czas i sukcesywnie rozwijasz  (profil firmowy sklepu internetowego, salonu fryzjerskiego itp.). Nikt z nas nie chciałby, aby włamywacz dostał się do naszego konta, przejął komunikację z klientami, publikując np. ośmieszające markę posty, czy odpowiadając na prywatne wiadomości klientów. Straty, szczególnie wizerunkowe w takiej sytuacji mogą być ogromne.

Na szczęście są to skrajne sytuacje i można się przed nimi skutecznie zabezpieczyć. Konto na Facebooku (zarówno prywatne, jak i firmowe) warto zabezpieczyć poprzez uwierzytelnianie dwuskładnikowe (nazywane także weryfikacją dwuetapową). W tym blogowym wpisie dowiesz się, jak krok po kroku wprowadzić to rozwiązanie. 

Czym uwierzytelnianie dwuskładnikowe różni się od “tradycyjnego” uwierzytelniania?

W modelu tradycyjnym przy logowaniu do Facebooka podaje się np. tylko swoje hasło dostępu. Bez dodatkowego potwierdzenia, czy osobą logującą się naprawdę jesteś Ty. Ryzyko? Każdy użytkownik, który zna dane do logowania, może to zrobić z dowolnego miejsca i urządzenia. Niestety, coraz częstsze są także przypadki wykradania haseł przez wirusy czy oprogramowania szpiegowskie. 

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku dodaje dodatkowy poziom bezpieczeństwa do Twojego konta w mediach społecznościowych, łącząc je z innym urządzeniem (źródło: BusinessInsider)

Mówiąc w skrócie, uwierzytelnianie dwuskładnikowe ma, jak nazwa wskazuje, także drugi składnik, czyli dodatkową warstwę uwierzytelniającą. Dzięki niej potwierdzisz, że osobą logującą się na fanpage sklepu naprawdę jesteś Ty. Jak to wygląda w praktyce? Zazwyczaj, gdy zalogujesz się na Facebooku, wpisując login i hasło (czyli pierwszy składnik), na Twój telefon zostanie przesłane hasło (np. kilkucyfrowy kod, który musisz przepisać ze smartfona na urządzenie, z którego się logujesz). Na stronie logowania wygląda to tak: 

Po wprowadzeniu 6-cyfrowego kodu przesyłanego na Twój telefon zostajesz bezpiecznie przeniesiony na stronę na Facebooku. Dodatkowo za każdym razem, gdy ktoś spróbuje zalogować się do Twoich kont z nieznanej przeglądarki czy urządzenia, będziesz dostawał powiadomienie na telefon, co szybko pozwoli Ci zablokować każdą podejrzaną próbę zalogowania. 

Wbrew pozorom na ataki cyberprzestępców narażone są zarówno duże, jak i średnie czy małe firmy. Nie warto więc przyjmować nastawienia „mnie to nie dotyczy. (źródło)

Zalety

 • Ta metoda jest prosta, skuteczna i nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych. 
 • Zmniejszasz ryzyko, że utracisz dostęp do konta, nad którym długo pracowałeś (tracąc historyczne posty, zdjęcia, komentarze i cenny feedback od klientów).
 • Chronisz dostęp do swoich kontaktów – “Cyberprzestępcy, którzy przejmują konta na Facebooku, mogą wykorzystać je na wiele różnych niecnych sposobów. Jednym z nich jest masowe wysyłanie wiadomości w naszym imieniu i to od razu do całej listy kontaktów” (źródło: Spidersweb.pl).
 • Chroniąc się przed przejęciem konta na FB, unikniesz także innych nieprzyjemności, np. utracenia dostępu do innych usług online, do wcześniej których logowałeś się przez FB. 
 • Unikniesz możliwości zalogowania się przez cyberprzestępców do systemu, w którym widnieją wrażliwe dla Twojej firmy dane (np. pliki służbowe, wrażliwe dane osobowe klientów, które masz obowiązek chronić). 

 Jak wprowadzić uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Pozwól, że pokażemy Ci to w kilku prostych krokach, posiłkując się screenami:

 1. By zacząć, klikamy w strzałkę w prawym górnym rogu, wybierając z listy “Ustawienia i prywatność”.
 2. Następnie wybieramy “Ustawienia”:
 1. Potem klikamy w zakładkę “Bezpieczeństwo i logowanie”:

 1. W kolejnym kroku wybieramy opcję “Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego” – “Edytuj”:
 1. Następnie podejmujemy decyzję, którą z możliwości wybierzemy jako drugi składnik uwierzytelniania:
 1. Po wybraniu opcji “Wiadomość tekstowa (SMS)” dodajemy swój numer telefonu, następnie potwierdzamy go, wpisując kod otrzymany na smartfona. Klikamy “Gotowe” i weryfikacja dwuetapowa na naszym koncie jest aktywna.

Ta prosta i skuteczna metoda pozwoli Ci spać spokojnie, jednocześnie też – nie jest zbyt uciążliwa jeśli chodzi o użytkowanie. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do weryfikacji dwuetapowej w logowaniu do innych ważnych serwisów (np. prywatnego konta w banku),  warto więc w podobny sposób chronić cenne dane gromadzone na Facebooku. Pamiętaj, że w razie trudności technicznych zawsze możesz skorzystać z Centrum pomocy Facebooka.