Darmowe zdjęcia – gdzie ich szukać?

sebastian Content Marketing

Szukasz darmowych zdjęć do wpisów na bloga? A może potrzebujesz kreatywnego zobrazowania slajdów w ważnej prezentacji? Musisz pamiętać, że nie każde zdjęcie znajdujące się w Internecie można sobie dowolnie wykorzystywać. To bardzo często popełniany błąd, chociaż znajomość praw autorskich rośnie z roku na rok i użytkownicy sieci stają się coraz bardziej świadomi.

W takim razie – gdzie szukać zdjęć, których można używać bez wyrzutów sumienia? W bankach zdjęć na licencji CC 0.

Top 10 banków darmowych zdjęć:

Co oznacza tajemnicze stwierdzenie “licencja CC 0”? Licencje Creative Commons (CC) to zbiór umów licencyjnych, na podstawie których autor udostępnia swój utwór. Licencje te są tworzone oraz utrzymywane przez organizację Creative Commons – jest to światowa organizacja non-profit wspierająca wolną kulturę. Zajmuje się ona regulacją, a także zabezpieczeniem praw autorskich, oferując darmowe narzędzia do zarządzania własnością swoich utworów.

Źródło: https://creativecommons.pl/

Licencje posiadają różne zezwolenia (a także ograniczenia) dotyczące wykorzystywania i kopiowania zdjęć:

  • CC BY  – jest to licencja która zakłada, że jeśli tylko podpiszemy autora – bez problemu możemy wykorzystywać, kopiować i modyfikować jego zdjęcie.
  • CC NC – to takie samo pozwolenie do korzystania ze zdjęć jak w przypadku licencji CC BY, ale nie można używać ich komercyjnie.
  • CC ND – jeśli zdjęcie posiada taką licencję, to można je wykorzystywać, ale bez możliwości modyfikacji.
  • CC 0 – licencja ta umożliwia dobrowolne wykorzystywanie, kopiowanie oraz modyfikowanie bez potrzeby podpisywania autora.

Wykorzystując darmowe grafiki należy pamiętać o jednym z głównych minusów takiego rozwiązania – są one ogólnodostępne i każdy może ich użyć. Wielokrotne używanie tej samej ilustracji przez wiele mediów może wpływać na negatywny odbiór naszych treści. Warto mieć to na uwadze i w miarę własnych możliwości tworzyć własne kreacje.