Content plan – co zawiera i dlaczego warto go przygotować?

Judyta Kokoszkiewicz Content Marketing

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest content plan i jak wykorzystać go w swoich działaniach marketingowych. Dowiesz się, dlaczego mądre zarządzanie treściami w kanałach komunikacji marki jest tak ważne.

Nie od dziś wiadomo, że content marketing niesie wiele wymiernych korzyści. Od pozycjonowania strony w wyszukiwarce poprzez budowanie świadomości marki po generowanie leadów – to kilka z powodów, dla których warto mądrze zaplanować swój marketing treści. Artykuły na blogu firmowym czy posty w social mediach to tylko niektóre z form content marketingu. Jak zapewne wiesz, regularne publikacje i unikatowe treści korzystnie wpływają na SEO. Umożliwiają też nawiązanie interakcji z odbiorcami marki. Aby Twoje treści były przemyślane, zadbaj o content plan!

Marketing treści zachęca także do bliższego zapoznania się z ofertą Twojej marki. Pozwala zdobywać zaufanie (pokazujesz, że masz dużą wiedzę ekspercką i chcesz się nią dzielić z innymi), jak też wzbudzić zainteresowanie marką.

Co to jest content plan?

Marketing treści najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem, uwzględniając tematy i optymalizację artykułów zgodnie z wymogami pozycjonowania w Google. Jeśli Twoje teksty wypozycjonują się lepiej od tekstów na stronie konkurencji, zyskasz większy ruch, a co za tym idzie, także większą liczbę potencjalnych klientów.

Pomoże Ci w tym content plan, czyli szczegółowy harmonogram treści (na stronę www, do social mediów; w tym materiałów video i  graficznych) stworzony na przykład na miesiąc lub rok do przodu. Dzięki niemu widzisz, jak zróżnicowane są treści (np. z podziałem na cykle tematyczne, z uwzględnieniem poszczególnych grup docelowych), ile z nich już zrealizowałeś, jak też co musisz “wyprodukować” w najbliższym czasie. 

Content plan sprawia, że w swoim marketingowym działaniu przestajesz działać intuicyjnie i po omacku. Strategia planowania treści uwzględnia wiele czynników: od fraz kluczowych poprzez działania konkurencji po rzeczywiste potrzeby internautów (czyli np. popularne wyszukiwania, aktualne trendy w Google). 

Google oraz Twoi klienci doceniają treści, które odpowiadają na zapytania kierowane do wyszukiwarki. Do tego wszyscy w zespole wiedzą, jakie treści trzeba opracować w najbliższym czasie. Działania są usystematyzowane i łatwiej oddelegować osoby do wykonania konkretnego zadania” (źródło).  

Plan contentu a SEO

Content plan przygotowany przez specjalistę sprawi, że pisane przez Ciebie treści sukcesywnie będą budowały pozycję strony w Google. Jak wiadomo, każdy przedsiębiorca chciałby generować na serwisie jak najwięcej ruchu – i to właśnie umożliwi Ci content plan. Unikniesz także błędów i zaoszczędzisz swój cenny czas (na szukanie tematów, kiedy wszystkie wydają się już być wyczerpane). Dzięki wytycznym z content planu możesz wydelegować pisanie tekstów np. do copywritera, który stworzy profesjonalne treści na Twoją stronę.

Co zawiera content plan?

Harmonogram treści najczęściej ma formę arkusza kalkulacyjnego, w którym znajdziesz m.in. listę tematów, terminy ich przygotowania i publikacji, jak też kanały, w których treści będą dystrybuowane (blog firmowy, Facebook, LinkedIn itd). Na każdym z kanałów warto zaplanować nieco inną komunikację. Blog wymaga bardziej rozbudowanych treści, Twitter krótkich i skondensowanych komunikatów, zaś Instagram – postów atrakcyjnych wizualnie. Ale to nie wszystko! W content planie otrzymujesz także bardziej szczegółowe wytyczne do tworzenia tekstu, czyli np. frazy, które powinny pojawić się w tytule, leadzie i nagłówkach. Content plan przygotowany przez specjalistę uwzględnia także analizę treści publikowanych przez konkurencję. Obejmuje też zbadanie naszej grupy docelowej jak też obecnie obowiązujące trendy w marketingu treści.  

źródło: https://sempai.pl/

Podsumowując, w content planie znajdziesz:

  • Listę tematów lub roboczych tytułów publikacji.
  • Datę i miejsce publikacji.
  • Wytyczne (frazy, tytuły, nagłówki, wielkości grafik).
  • Uwzględnienie grup docelowych.

Jak widzisz, plan content marketingowy pozwala precyzyjnie celować w potrzeby naszych odbiorców. Pomaga tworzyć treści, które aktualnie są “na topie” w wyszukiwarkach, jak również działać z wyprzedzeniem czasowym. Pamiętaj, że Twoje artykuły, posty i grafiki powinny być odpowiedzią na aktualne potrzeby odbiorców. Im częściej i trafniej będziesz zaspokajał ich potrzeby informacyjne, tym lepiej dla pozycji strony w wyszukiwarce.