Co to jest Threads? Sprawdź, co warto wiedzieć o tej aplikacji

Judyta Kokoszkiewicz Social Media

Poznaj bliżej fakty o Threads – w czym aplikacja jest podobna do X, jakie daje możliwości, czym różni się od Instagrama. 

Threads to nic innego jak autonomiczna aplikacja stworzona przez Metę. Dzięki Threads użytkownicy łatwo mogą dzielić się zdjęciami, relacjami, filmami czy wiadomościami z określoną grupą osób na Instagramie. Głównym celem aplikacji jest jeszcze bardziej prywatna i bliższa relacja, jaką możemy nawiązywać ze znajomymi na Instagramie. 

“Premiera aplikacji Threads odbyła się 6 lipca 2023 roku i w zaledwie 5 dni uzyskała rekordową liczbę użytkowników – ponad 100 mln!” (źródło).

Często słyszy się porównanie Threads do X (dawniej: Twittera). Co więc je odróżnia? Na pewno fakt, że aby korzystać z Threads, potrzebujesz mieć konto na Instagramie. Aplikacja zapewnia użytkownikom przyjazne środowisko do interakcji: „Nasza wizja w przypadku Threads polega na wykorzystaniu tego, co Instagram robi najlepiej, i rozszerzeniu tego na tekst, tworząc pozytywną i kreatywną przestrzeń do wyrażania swoich pomysłów. (…) „Podobnie jak na Instagramie, dzięki Threads możesz śledzić znajomych i twórców, którzy podzielają Twoje zainteresowania, a także kontaktować się z nimi – w tym z osobami, które obserwujesz na IG i poza nim” – tłumaczy Instagram  (źródło).

Czym Threads różni się od Instagrama?

Aplikacja Threads umożliwia członkom wymianę pomysłów i udostępnianie wydarzeń w drodze dyskusji. Natomiast Instagram polega na dzieleniu się doświadczeniami za pomocą zdjęć i filmów. Threads jest opartą o tekst  platformą do udostępniania społecznościowego, gdzie można dzielić się komentarzami na swój temat, omawiać bieżące wydarzenia i aktualności oraz angażować się w dyskusję. Instagram daje opcję udostępniania zdjęć i filmów, jak też śledzenie innych, jednak nie jest tak dobrze zoptymalizowany pod dyskusje prowadzone real time. 

Jak działa Threads?

Wystarczy, że masz konto na Instagramie, by zalogować się do Threads. To proste – możesz obserwować te same osoby, które obserwował_ś na Instagramie – o ile mają one swoje wątki (Threads). Możesz także śledzić zupełnie nowe osoby. Jest jednak pewne zastrzeżenie, na które warto uważać: kiedy masz już Threads, a chcesz usunąć tam konto, będziesz musiał_ usunąć także swoje konto na Instagramie. 

Interakcja z innymi użytkownikami w Threads jest szybka i łatwa. Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Instagrama, trzy z czterech ikon na dole każdego wątku na pewno będą wyglądały znajomo:

  • Serduszko do polubienia postu.
  • Dymek z cytatem umożliwiający bezpośrednią odpowiedź w wątku (na Instagramie dotknięcie tej ikony otwiera sekcję komentarzy).
  • Przycisk ponownego opublikowania. Kliknięcie tej opcji umożliwia ponowne opublikowanie wątku lub zacytowanie wątku i dodanie własnych przemyśleń.
  • Papierowy samolot do udostępniania postu na innej platformie.  

W czym aplikacja Threads jest podobna do X (Twittera)? 

Każdy użytkownik X zauważy tu analogie: obie aplikacje mają kanały informacyjne, polubienia w postaci serduszek czy możliwość ponownego opublikowania. Posty w Threads mogą mieć długość do 500 znaków (w porównaniu z 280 w przypadku większości użytkowników X), jest też opcja udostępniania filmów o długości do pięciu minut. Taki post można także udostępnić jako link na innych platformach lub opublikować bezpośrednio w relacji na Instagramie.

Jak zacząć korzystać z Threads?

1. Pobierz aplikację

Wyszukaj „Threads Instagram app”, aby pobrać i zainstalować odpowiednią aplikację. Korzystanie z niej jest bezpłatne.

2. Utwórz swoje konto

Aplikacja Threads jest powiązana z Twoim istniejącym kontem na Instagramie, więc w przeciwieństwie do innych aplikacji nie musisz rejestrować się od zera. Po prostu kliknij swoją nazwę użytkownika u dołu ekranu powitalnego. Uwaga: jeśli zarządzasz wieloma kontami na Instagramie, możesz połączyć każde z ich własnym kontem w Threads. Po prostu kliknij Zmień konto u dołu ekranu, aby przełączać się między kontami.

3. Wypełnij swój profil

Następnie zobaczysz ekran profilu. Możesz wprowadzić nowe dane lub zaimportować istniejące BIO na Instagramie.

4. Wybierz ustawienia prywatności

Na tym ekranie możesz wybrać jedną z dwóch opcji prywatności:

  • Profil publiczny – każda osoba w wątku lub poza nim może wyświetlać, udostępniać i wchodzić w interakcję z Twoją zawartością.
  • Profil prywatny – tylko zatwierdzeni obserwatorzy mogą oglądać Twoje treści i wchodzić z nimi w interakcję.

5. Zaimportuj konta, które już obserwujesz

Ponieważ Threads jest tak blisko powiązany z Instagramem, masz możliwość automatycznego obserwowania kont, które aktualnie obserwujesz na Instagramie. Możesz wybrać poszczególnych użytkowników do obserwowania lub kliknąć opcję Obserwuj wszystkich, aby zaimportować pełną listę obserwujących.

6. Zaakceptuj warunki użytkowania

Na ostatnim ekranie zostaniesz poproszony o zaakceptowanie trzech informacji, min. zgodę na Warunki i zasady Meta. Możesz kliknąć każdy link, aby zapoznać się z konkretną polityką przed dołączeniem.

Mamy nadzieję, że fakty i wskazówki dotyczące Threads sprawdzą się także w Twoich działaniach marketingowych!